Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Į architektūrą grįžta laiko patikrinta klasika

2007.06.13  
Geriausiu gyvenamuoju namu pripažintas kubo formos būstas, puikiai tinkantis norintiesiems apsigyventi sodininkų bendrijose Pastaraisiais metais neslūgstanti įtampa nekilnojamojo turto rinkoje vis daugiau šeimų veja į sodus, o architektus verčia ieškoti naujų sprendimų. Jie buvo įvertinti jau šeštą kartą suorganizuotame konkurse-parodoje “Individualių namų architektūra 2007”.

Išorės ir vidaus dermė

Šiais metais geriausio individualaus namo titulas atiteko minimalistinių formų būstui, pastatytam sodų bendrijoje. “Medinis kubas” - taip savo darbą pavadino architektai Mantas ir Martynas Maziliauskai bei Ona Lozuraitytė.

Vienas iš idėjos autorių Mantas Maziliauskas “Kauno dienai” sakė, kad minimalistinė kubo forma pasirinkta neatsitiktinai. Šešių arų sodo sklype siekta suprojektuoti ir pastatyti optimalaus dydžio funkcionalų ir estetišką namą nedidelei šeimai.

“Kubo forma yra klasikinė ir kartu estetiška, kuri ypač dera sodų bendrijos aplinkoje. Namas nėra įmantrus - kaip tik toks, kokio reikia soduose apsigyvenančioms jaunoms šeimoms. Norėjome sukurti tokį pastatą, kurio plotas būtų maksimaliai išnaudotas ir patogus gyventi. Manau, mums pavyko”, - įsitikinęs architektas M.Maziliauskas.

Užsakovų nė kiek neišgąsdino dėžutės formos būstas - jie palankiai įvertino 200 kv. metų gyvenamojo ploto per du aukštus su rūsiu ir terasa suprojektuotą pastatą. Idėjos autoriai pasistengė, kad gyvenamųjų erdvių langai būtų orientuoti į sodą, o automobilių stoginė sublokuota su kaimyniniu sklypu.

Paprastomis medinėmis lentomis apkaltas namas, anot autorių, bus šiltas ir tiks gyventi nuolatos, kaip ir pageidavo būsimieji šeimininkai.

Genialumas slypi paprastume

Jauni architektai prisipažįsta tikėjęsi, kad “kitoks nei kitų” projektas bus pastebėtas konkurse, tačiau nebuvo tikri, ar pavyks pelnyti nugalėtojų titulą ir specialų prizą - “Lietuvos architektūros Vitruvijaus” statulėlę, sukurtą pagal vieną žinomiausių architektūros simbolių - garsųjį L. da Vinčio “Vitruvijaus žmogų”.

Konkurso pirmininkas Dainius Čepurna teigė, kad vertintojus papirko namo formos paprastumas.

“Iš tokios paprastos formos - kubo - sugebėta išgauti labai neblogą ir išorės, ir vidaus rezultatą”, - akcentavo komisijos vadovas.

Tiesa, vertintojai tarp realizuotų projektų pasigedo originalių idėjų.

“Tarp pastatytų namų labai originalaus projekto neradome. Visi namai yra logiškų formų, sakyčiau, tradicinio projektavimo sprendimai. Tai natūralu, nes architektai turi taikytis prie užsakovų norų ir pageidavimų”, - užsiminė D.Čepurna.

Kur kas didesnę originalumo išraiškos laisvę turėjo namų idėjas pristatę autoriai. Nominacijoje “Geriausia Lietuvos namo idėja 2007” nugalėjo Tomas Grunskis ir Mindaugas Mikulėnas, pristatę “Namą švyturį”.

Originalumu išsiskyrė ir tarp jauniausių architektų darbų geriausiu pripažintas studento Audriaus Stankaus projektas “IZOliacija”, kuriame įkūnyta nematomos asmeninės erdvės susikūrimo idėja.

Būtent vanduo, anot autoriaus, padeda sukurti asmeninę gyvenamąją erdvę, kuri vis dažniau nuo aplinkinių akių saugoma aklina siena. Vandens telkinys gali tapti ne tik asmeninės, bet ir šiuolaikinės architektūros dalimi.

Nuo idėjos iki projekto

Šiemet komisijai nepavyko rasti projekto, verto nugalėtojo laurų nominacijoje “Geriausias blokuotas gyvenamasis namas 2007”.

Vietoj šios nominacijos vertintojai nusprendė įsteigti naują apdovanojimą - “Geriausias namo projektas 2007”, kuris skirtas ne tik pavyzdiniam idėjiniam, bet ir realias įgyvendinimo galimybes turinčiam projektui. Šį apdovanojimą pelnė Tomo Rasiulio bei Giedrės Keršytės darbas “Namas Užugiryje”.

“Kadangi Geriausio Lietuvos namo idėjos nominacijoje nugalėtoju pripažinome projektą, išsiskiriantį puikia idėja, bet neturintį realių įgyvendinimo galimybių, nusprendėme steigti naują apdovanojimą pavyzdiniam idėjiniam projektui, kurio įgyvendinimą galėtumėme paskatinti. “Namas Užugiryje” yra puikus gero projekto pavyzdys, todėl tikimės, kad ateityje parodoje šis darbas dalyvaus realizuotų projektų kategorijoje”, - naujos nominacijos įsteigimo priežastis aiškina pernykštės parodos nugalėtojas ir vertinimo komisijos vadovas architektas D.Čepurna.

Tradiciškai parodos-konkurso atidarymo metu publikos balsavimu buvo išrinktas geriausias darbas nominacijai “Pripažintas tarp kolegų 2007”. Šį kartą kolegų pripažinimą pelnė architektė Eglė Prunskienė.

Formos paieškos

Parodos-konkurso “Individualių namų architektūra 2007” metu iš viso galima susipažinti su 120 darbų. Dauguma jų - idėjiniai individualių namų architektūros projektai, kurių sulaukta 63. Realizuotų projektų kategorijai pateikti 42 darbai.

Pasidairius po parodą gali atrodyti, kad netolimoje ateityje gyvenamieji namai bus statomi net ir be langų - kelis tokius projektus taip pat galima pamatyti parodoje. Tačiau komisijos pirmininkas D.Čepurna tokių tendencijų neskuba perkelti į realybę.

“Ypatingų naujovių individualių namų statyboje nėra, tačiau pastaraisiais metais pastebimas judėjimas vadinamosios teisingos architektūros link. Namas gali būti ir stiklinis, ir medinis, tačiau architektūrinės formos turi būti išgrynintos ir ištobulintos, tai yra “švarios”, kaip sako patys architektai”, - kalbėjo D.Čepurna.

Tačiau namas, anot pašnekovo, negali būti paminklas pačiam architektui: “Namas yra skirtas žmogui, kuriam reikės jame gyventi. Nėra recepto, kaip surasti aukso vidurį tarp architekto idėjos ir užsakovo norų. Ieškojimai vyksta ir smagu matyti, kad Lietuvoje architektūra tarnauja žmogui, o ne atvirkščiai.”


Lina Navickaitė, "Kauno diena"
2007m. birželio 5d.
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio