Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Lauko baseinai žiemoti turi švarūs

2007.09.05  
Maudymosi sezonas jau bemaž baigėsi. Tiek ežeruose ir upėse, tiek prie namų įrengtuose lauko baseinuose. Pastaruosius reikia paruošti žiemai.

Reikia suskubti iki šalčių

Baseinus įrengiančių specialistų teigimu, šiuo metu Lietuvoje populiariausi dviejų tipų lauko baseinai – plastikiniai ir betoniniai. Pirmieji gali būti įrengiami lauke ir pastato viduje, jie atsparūs šalčio ir saulės spindulių poveikiui. Betoniniai – pranašesni, nes galima formuoti skirtingų gylių ir formų baseinus. Ypač jie vertinami dėl tvirtos konstrukcijos.

Plastikinių ir betonių lauko baseinų paruošimas žiemai – panašus. Jeigu pats baseinas įrengtas kokybiškai, jis ir šaltuoju metų laiku nereikalauja išskirtinės priežiūros. Tik svarbu stebėti vandens lygį. Esant atodrėkiui, vandens lygis baseine gali pakilti sulig vandens surinktuvu. O jei oras atšaltų, didelė tikimybė, kad sušalęs vanduo sugadins įrenginį.

Bendrovės „Baseinuva“ direktorius Mantvydas Šakalys tvirtino, kad paruošti baseiną žiemai reikėtų, kol temperatūra nenukrinta žemiau penkių laipsnių šalčio. Paprastai darbas užtrunka apie tris valandas, o kaina svyruoja nuo dviejų iki keturių šimtų litų.

Vandens išleisti nebūtina

M.Šakalio teigimu, iš baseino nereikia išleisti vandens. Geriau jį palikti, nes įšalęs aplink baseiną esantis gruntas gali suskaldyti tuščio baseino sienas. Jei baseinas turi paviršinio vandens surinktuvą, tuomet įprastą vandens lygį reikėtų sumažinti 20–30 cm, kad susidaręs ledas nepakenktų įrenginiui.

Vandenį reikėtų pašalinti ir iš surenkamųjų detalių bei vamzdžių. Šį darbą geriau patikėti specialistams – tam pritaikytais siurbliais jie pašalins vandenį ir sumontuos akles, kurios neleis vandeniui vėl patekti į vamzdžius.

Jei baseino filtravimo įranga sumontuota lauke arba nešildomoje patalpoje, iš filtro, siurblio ar šildytuvo taip pat reikėtų pašalinti vandenį. Prieš tai – išvalyti filtrą, dezinfekuoti jį specialiais chemikalais. Jei filtravimo įranga yra šildomose patalpose, vandens iš jos šalinti nebūtina, tačiau dezinfekuoti reikia. Taip bus sunaikintos užuomazgos bakterijų ir dumblių, kurie gali susidaryti filtravimo įrangoje, kol ji išjungta.

Patariama išvalyti ir siurblio priešfiltrį. Jei jame susikaupę nešvarumai pradės pūti, tai gali pakenkti vandens kokybei.

Reikia išvalyti dugną

M.Šakalys patarė, ruošiant baseiną žiemai, jame ir vandens surinktuve sumontuoti žieminius pontonus. Šie per šalčius apsaugos baseino sieneles nuo spaudimo.

Jei povandeniniai šviestuvai paliekami po vandeniu, pontonus siūloma sumontuoti ir šalia jų, kad besiplečiantis ledas neišdaužtų stiklo. Vietoj pontonų galima naudoti ir plastikinę tarą, o į vandens surinktuvą susukus įdėti gabalą plaukiojančios dangos su oro pūslelėmis.

Povandeninius šviestuvus rekomenduojama iškelti ant baseino sienų, kopėtėles ir masažavimo įrengimus – taip pat.

Ruošiant baseiną žiemai, jo dugną reikėtų išvalyti. Tam patariama įpilti specialių cheminių priemonių, turinčių ilgalaikį dezinfekcinį poveikį, arba naudoti įprastas dezinfekcines priemones.

Atlikus šiuos darbus, baseiną reikėtų uždengti specialia danga – tentu.

Ledas suskaldo žibintus

Bendrovės „Gintarinės marios“ pardavimų vadovo Svajūno Zdanavičiaus teigimu, netinkamai paruošus arba išvis neparuošus baseino žiemai, gali kilti daugybė bėdų.

Jei baseinas lieka be vandens, gali būti pažeista vidinė hidroizoliacinė danga, šaltis deformuos baseino korpusą.

Neišleidus oro iš vamzdynų, ledas gali sumažinti jų sandarumą. Jei žibintai neišardomi, ledas gali juos suskaldyti.

Palikus įrangą lauke ir neišleidus iš jos vandens, plėsdamasis ledas taip pat gali suskaldyti filtrus, siurblių korpusus.

Nesumontavus pontonų, besiplečiantis ledas gali sugadinti vidinę baseino dangą, iškraipyti silpnesnės konstrukcijos korpusus. O neįpylus į baseiną dezinfekuoti skirtų priemonių, pavasarį būtina pakeisti vandenį ir skirti daugiau dėmesio valant baseino sienas bei dugną.

Specialisto nuomonė

Gintaras Venckus, kraštovaizdžio specialistas, pataria:

Lauko baseinus savo kiemuose žmonės įsirengia dėl dviejų priežasčių – norėdami juose maudytis arba papuošti aplinką. Plaukti skirti baseinai paprastai būna žydros spalvos, todėl dažniausiai jie vadinami žydrojo vandens baseinais. Užsienio šalyse vadinamuosius žydrojo vandens baseinus dabar keičia vadinamieji žali – vietoj tradicinės melsvos renkamasi žalsva baseino talpos danga.

Įrengiant tiek plaukti skirtą, tiek dekoratyvinį baseiną, svarbu atsižvelgti į statinio architektūros stilių. Šiuo klausimu labiau patars architektas, projektuojantis namą, formuojantis pastatų išdėstymą sklype. Baseinams įrengti vertėtų pasitelkti kraštovaizdžio specialistus. Šie geriau patars, kaip suprojektuoti baseinus, ypač dekoratyvinius, nes jie neatskirami nuo reljefo, augmenijos, laistymo ir apšvietimo planavimo.

Kaip parinkti tinkamą vietą dekoratyviniam baseinui? Svarbiausia, neprieštarauti gamtos dėsniams ir baseiną įrengti sklypo vietoje, kurioje galėtų natūraliai kauptis vanduo. Vandenį baseine reikia priversti judėti, kad jis nestovėtų. Judantis vanduo visada švaresnis už stovintį.

Kokių formų lauko baseinus lietuviai dažniausiai renkasi? Dekoratyviniai baseinai paprastai įrengiami dvejopai – naudojant jau pagamintą formą ir be jos, paliekant laisvę kūrėjui suprojektuoti pačiam. O tai – fantazijos reikalas. Tradicinėmis dekoratyvinių baseinų formomis galima laikyti inksto, lašo ar kitas netaisyklingas formas. Taisyklingų formų – stačiakampio ar kelių suglaustų stačiakampių, apskritimų ar daugiakampių formos naudojamos modernaus stiliaus kontekste.

Galima paminėti ir sauso ar pusiau sauso lauko baseinų tipą. Tai lyg akmenynai, kuriuose didžioji vandens kiekio dalis kaupiasi po akmenimis. Sauso baseino privalumas – po akmenimis esantis vanduo neįšyla, todėl mažiau žydi. Jis saugesnis. O tai ypač aktualu, jei šeimoje yra vaikų.

Lina Bušinskaitė, "Kauno diena"
2007-09-03
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (1)

antuanas, 2007.10.02 (14:55)

juokingiausia kai vieno zmogelio uabelis "suduva", neigyvendinus nei vieno projekto, reiskiasi kaip rinkos lyderiai..:D

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio