Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Cemento rūšys

2007.05.10  
Dažniausiai statybose naudojamas portlandcementas, nes tai geriausia rišamoji medžiaga. Jis kietėja vandenyje ir ore, gaminamas iš atitinkamos sudėties klintinių uolienų ir molio mišinio, degto prie 1450-1500 °C, o paskui sumalto. Rišimui sureguliuoti pridedama gipso. Šį cementą sumaišius su vandeniu susidaro plastiška tešla, kuri pamažu tirštėja ir kietėja, kol virsta cemento akmeniu. Iš pradžių kietėja sparčiai, paskui - lėčiau, o cemento akmens stiprumas didėja pirmąsias 3-7 d., paskui šis procesas tęsiasi mėnesius, net metus. Stiprumo didėjimo intensyvumas priklauso nuo cemento mineralinės sudėties, dalelių smulkumo, kietėjimo sąlygų – drėgmės ir temperatūros. Apskritai šiam cementui kietėti palankiausia drėgna aplinka, o kietėdamas vandenyje jis būna daug stipresnis nei ore.

Pucolaninis portlandcementas gaunamas malant portlandcemento klinkerį su aktyviaisiais mineraliniais priedais, tokiais kaip diatomitas, trepetas, vulkaninis tufas bei nedideliu kiekiu gipso. Šį cementą galima pagaminti sumaišius maltą klinkerį ir minėtus priedus. Kietėjimo laiką reguliuoja pridėtas iki 5 proc. dvivandenis gipsas. Sumaišytas su vandeniu šis cementas kietėja lėtokai, bet vėliau procesas suintensyvėja. Šešis mėnesius kietėjęs vandenyje dažnai būna stipresnis už įprastą portlandcementą. Be to, sukietėjęs pucolaninis cementas arba betonas esti atsparus gėlam vandeniui. Šis cementas kietėdamas išskiria mažiau šilumos, todėl naudojamas dideliems masyvams kloti hidrotechnikos statybose (betonuoti hidrotechnikos įrenginius po vandeniu ar požemines konstrukcijas gėlame bei jūros vandenyje: krantinės, užtvankos; kanalizacija ir vandentiekio įrengimai; melioracijos ir drėkinimo sistemų įtvarai; įvairios požeminės konstrukcijos; pastatų pamatai bei rūsiai), bet nepatartina jį naudoti žiemą. Sausoje aplinkoje šis cementas greitai nustoja kietėti, todėl patartina dažnai laistyti. Naudoti statybose, kur pastatai bus itin sausose vietose, nepatartina.


Šlakinis portlandcementas yra hidraulinė rišamoji medžiaga, gaminama iš portlandcemento klinkerio ir granuliuoto aukštakrosnių šlako. Šio cemento savybės panašios į portlandcemento, bet kietėja lėčiau: užmaišytas pradeda kietėti po 4-6, baigia – po 10-12 val. Jautresnis aplinkai: žemoje temperatūroje kietėja daug lėčiau, o aukštesnėje – greičiau. Be to, kietėdamas išskiria mažiau šilumos už porlandcementą. Nors atsparesnis vandeniui, bet neatsparus magnio druskoms ir įvairioms rūgštims, mažiau atsparus šalčiui, todėl nepatartina naudoti drėgnoms konstrukcijoms, kurios tai užšąla, tai atšyla. Betonas, pagamintas iš šio cemento, gerai sukimba su armatūra, pastaroji nerūdija, todėl naudojamas gelžbetoninėms konstrukcijoms betonuoti.

Aliuminatinis cementas gaminamas iš boksitų, klinčių, kreidos arba kalkių. Vandens reikia daug, todėl sukietėjęs būna tankesnis, mažiau laidus vandeniui, geriausiai kietėja drėgnoje, apie 15 °C šilumos aplinkoje.

Plėtrusis cementas greitai kietėja, plečiasi kietėdamas ne tik vandenyje, bet ir ore. Jis gaunamas sumaišius aliuminatinį cementą (70 proc.) su baziniu kalcio aliuminatu (10 proc.) bei statybiniu gipsu (20 proc.). Mišinio dalys turi būti tikslios, gerai susmulkintos ir sumaišytos. Pagal rišimosi laiką plėtrusis cementas būna: greitai besirišantis – pradeda kietėti po 5 min. nuo užmaišymo ir sukietėja po 10 min.; lėtai kietėjantis rišasi po 20 min. nuo užmaišymo ir baigia sukietėti po 4 val. Greitai kietėjančiu plėtriuoju cementu užtaisomos surenkamųjų betoninių konstrukcijų ir vamzdžių sandūros, betoninių, gelžbetoninių ar mūrinių konstrukcijų plyšiai. Lėtai kietėjantis plėtrusis cementas naudojamas nelaidiems vandeniui rezervuarams įrengti.
Kaip jau minėjome, cementą galima suskirstyti į dvi grupes: hidraulinį, kuris kietėja tiek ore, tiek vandenyje, bei orinį – kietėjantį tik ore. Tačiau daugeliu atveju darbams galima pasigaminti visokių mišinių, nes cemento savybės priklauso nuo atitinkamų priedų.
Kuo smulkesnis cementas, tuo intensyviau jis kietėja, cemento akmuo darosi stipresnis. Normalaus cemento grūdeliai būna 10-20 mikronų skersmens. Jo smulkumas nustatomas sijojant per sietą su 0,08 mm skylutėmis. Turi išbyrėti ne mažiau kaip 85 proc. cemento miltelių. Kietėjimui įtakos turi ir cemento mineralinė sudėtis, kietėjimo sąlygos. Šilumos kiekis cementui kietėjant išsiskiria nevienodai, nes įtakos turi ir vandens kiekis. Todėl ši savybė išnaudojama betonuojant žiemą. Tačiau dėl kai kurių fizinių bei cheminių reiškinių sukietėjusį cementą pradeda veikti korozija. Tuomet betonas praranda stiprumą, o kartais ir visai suyra. Cemento korozija būna kelių rūšių: pirma – kai korozija, susijusi su kai kurių sudedamųjų dalių tirpimu vandenyje, antra – korozija prasideda, kai sukietėjusį cementą veikia vanduo su jame ištirpusiomis druskomis bei rūgštimis, trečia – korozija prasideda, kai cemente išsikristalizuoja druskos, beveik netirpios vandenyje. Kristaliniai dariniai susikaupia porose ar tuštumose, didėja tūris, tankėja cemento akmuo ir ardo porų sieneles. Todėl atsiranda plyšių, kurie susilpnina betoną. Perkant cementą reikia žiūrėti, kad pakuotės būtų sandarios, pačiame cemente neturi būti jokių priemaišų, o jeigu yra sudrėkusių gumuliukų, reikia išsijoti. Betonui gaminti naudojami užpildai turi būti gerai išsijoti. Jeigu konstrukcijos nepralaidžios šilumai, užpildams naudojamas šlakas, keramzitas, pjuvenos, pemza, perlitas. Betonui gaminti netinka upių ar jūros smėlis bei žvyras, nes grūdelių paviršius būna nušlifuotas, lygus, tad cementas būna netvirtas. Jeigu žvyre per daug molio, patariama jį plauti. Išplautas žvyras taip pat skirstomas pagal granuliometrinę sudėtį: smulkaus žvyro - 5-20 mm, vidutinio – 20-40 mm, rupaus – daugiau kaip 40 mm dydžio dalelės. Geros kokybės žvyre ar skaldoje turi būti įvairaus dydžio dalelių. Smėlis taip pat būna įvairaus stambumo, tačiau per smulkus smėlis ar žvyras betonui gaminti netinka, reikės daug cemento. Visi užpildai turi būti švarūs, nes priemaišos silpnina betono stiprumą. Mišiniui gaminti netinka rūgštus ir druskingas vanduo, nes gali sukelti armatūros koroziją. Perkant cementą reikia žinoti, kad jį rekomenduojama laikyti ne ilgiau kaip 30 d. Pagulėjęs sandėlyje tris mėnesius praranda iki 20 proc. stiprumo.

Vanda Baronytė, laikraštis "Valstietis"
2006-12-09, Nr. 49 (153)
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (2)

Silvestr, 2007.10.29 (20:23)

Aciu uz straipsni....... padejo labai ruosiant pranesima :D

antanas, 2007.06.14 (16:21)

isties suzavejo, kiek daug slypi paprastame cemente

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio