Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Geras čiužinys - nei per minkštas, nei per kietas

2008.04.11  
Miegui — lova

Ir baldžiai, ir gydytojai tvirtina, jog geriausia ir patogiausia miegoti lovoje. Kušetės, sofos, miegamieji foteliai ir pripučiami čiužiniai tinka tik neturint kitos išeities.

Pats geriausias ir nebrangus variantas — medinis amortizuojantis pagrindas, o ant jo — tinkamas čiužinys. Sveikiausia miegoti ant vidutinio kietumo čiužinio. Patikrinti tai nesudėtinga. Tereikia parduotuvėje patogiai atsigulti ant lovos, galvą padėti ant pagalvės, pakišti po juosmeniu delną ir atsipalaiduoti. Pabandyti ištraukti ranką: jei ištraukti sunku, vadinasi, čiužinys per minkštas. Jei ranka išsitraukia labai lengvai — per kietas. „Paprastai žmonės daro vieną esminę klaidą — gulasi ant nugaros ir bando nustatyti, ar čiužinys tinka. Tačiau retas taip miega naktį. Dažniausiai gulima ant šono ar pilvo, susirietus, prispaudus kelius prie krūtinės. Panašias pozas ir reikėtų išbandyti ant čiužinių“, — pastebi neurochirurgas. Taip pat reikėtų rinktis kuo didesnį čiužinį, nes žmogus per naktį daug kartų keičia padėtį, todėl turi būti pakankamai vietos laisvai judėti.

Šiuo metu beveik visi gaminami čiužiniai yra stabilūs, todėl galima drąsiai vartytis nebijant pažadinti šalia miegančiojo. Judesius perduoda tik tie gaminiai, kurių spyruoklės sujungtos į vieną bloką. Tokie čiužiniai yra vieni pigiausių. Tuo tarpu vis labiau populiarėjantys kišeninių spyruoklių čiužiniai šio trūkumo neturi. Spyruoklės yra įkištos į specialios medžiagos maišelius ir tarpusavyje nesiliečia, todėl ne tik neperduoda šalia gulinčio žmogaus judesių, bet ir neskleidžia jokio garso.

Ne mažiau svarbus čiužinio užvalkalas. Nepatartina rinktis čiužinio su slidžiu sintetiniu užvalkalu, nes nuo jo slys paklodė. Vertinantys natūralumą jau gali rasti čiužinių su lininiais užvalkalais.

Kad neįsiskaustų nugara

Gydytojas A. Norvaiša sako, jog čiužinį reikia rinktis pagal individualius poreikius, ir draugų, kaimynų ar pardavėjų rekomendacijos mažai čia gali padėti. Kas tinka vienam, gali visiškai netikti ir nepatikti kitam.

Vis dėlto miegant ant per minkšto čiužinio, gali pradėti varginti nugaros skausmai. Tačiau netinka ir per kietas čiužinys. Kūno svoris susikoncentruoja į kelis taškus, kuriuose sutrikdoma kraujotaka, miegant nesąmoningai tenka nuolat keisti padėtį, todėl atsibundama nepailsėjus. Didesnio svorio žmonėms gydytojai rekomenduoja rinktis kietesnius, o lengvesniems ir daugiau miegantiems ant šono — minkštesnius čiužinius.

Turintiems stuburo problemų, patariama rinktis specialų čiužinį. Šie čiužiniai neretai vadinami ortopediniais (ortopedinis — gydantis kaulų ir raumenų deformacijas). Tačiau gydytojas ortopedas Robertas Mikalauskas teigia, jog tikrų ortopedinių čiužinių rastume nebent specialiose gydymo įstaigose. R. Mikalauskas sako, jog reklamuojamus ortopedinius čiužinius tiksliau būtų vadinti ergonomiškais, sveikatą tausojančiais čiužiniais. Jie turi skirtingo minkštumo zonas. Šios zonos atitinka kūno proporcijas, todėl žmogus guli taisyklingai, svoris pasiskirsto tolygiai. Didžiausio slėgio vietose (pečių ir klubų sritys) nebespaudžiami audiniai, todėl žmogus mažiau muistosi, ilgiau nekeičia gulėjimo padėties. Taip miegas yra daug ramesnis ir gilesnis.

Specialūs čiužiniai

Viskoelastiniai ir gelio putų čiužiniai minkšti, prisitaikantys prie gulėjimo pozos. Tačiau naktį verčiantis ant kito šono tenka keletą akimirkų luktelėti, kol čiužinys sugrįžta į pradinę padėtį. Šie čiužiniai gana brangūs — 3-4 tūkstančiai litų dvigulei lovai.

Vandens čiužiniai, nors ir sudaro minkštumo įspūdį, stuburui nekenkia, tik ilgainiui gali imti erzinti nuolatinis liūliavimas ir gurguliavimas.

Gulint ant grikių lukštų čiužinio atsipalaiduoja raumenys, sumažėja kraujo spaudimas, todėl dažnai dingsta galvos skausmas ir knarkimas, atsiradę dėl blogos padėties miego metu. Tačiau ne visiems patinka lukštų šiugždesys ir specifinis kvapas. Paralyžuotiems ligoniams pragulų profilaktikai geriausiai tinka čiužiniai su natūraliais užpildais (sėmenų, šiaudų, grikių lukštų, kokoso).

Latekso putų čiužinių pagrindą sudaro vientisi blokai, kurie gaminami kartu naudojant gamtoje išgautą ir dirbtinai sukurtą lateksą. Čiužinio bloko tankis ir minkštumas pritaikyti įvairaus svorio žmonėms, todėl kai smarkiai skiriasi šalia gulinčių žmonių kūno masės, geriau įsigyti du atskirus čiužinius. Latekso čiužinius reikia gana dažnai vartyti, o vientisų dvigulių masė yra didelė. Todėl prieš perkant dvigulį vientisą, reikia pagalvoti, ar nebus itin sudėtinga jį prižiūrėti.


Jurgita Juškevičienė
"Šiaulių kraštas"
2008-04-10
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio