Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Klausytis vandens čiurlenimo

2007.05.10  
Upelis ir šaltinėlis
Kaskart sugalvojama vis įdomesnių būdų, kaip pagyvinti savo kiemą ar sodą vandens telkiniu. Dekoratyviniai vandens telkiniai gali būti visiškai maži, ne ką didesni už paukščių girdyklą, bet gali apimti ir 100 kv. m. Telkinio dydis dažniausiai pareina nuo jo paskirties, nuo sklypo dydžio, nuo šeimininkų norų ir finansinių galimybių.

Daug džiaugsmo teikia per sodybą čiurlenantis upelis. Galima pavydėti tiems, per kieno sodybą teka natūralus upelis. Tada belieka sutvarkyti jo krantus, jeigu reikia, pakreipti vagą, įrengti tvenkinuką maudynėms. Tvenkinuko dugną ir krantus reikėtų išbetonuoti, akmenimis sutvirtinti upelio krantus, pakrantes apsodinti augalais.

Sodybų su natūraliais, gamtos sukurtais upeliais yra nedaug. Tad mėgstantieji stebėti srovenantį vandenį, klausytis jo gurgenimo, išsikasa dirbtinį upelį. Tegul jis būna mažesnis už natūralų, bet puošia sodybą ir teikia daug džiaugsmo. Ypač gražiai atrodo kaskadomis krintantis, kalnų upelį primenantis vanduo.

Upelį reikėtų rengti šlaite. Jeigu sodyba yra lygioje vietoje, aukščio skirtumus galima sukurti dirbtinai, panaudojant iškasto baseino žemę. Jeigu yra galimybė, upelis išvingiuojamas per sodybą, kad natūraliau atrodytų. Renkant vietą upeliui, žinotina, kad jis turi būti matomas ir girdimas. Vingiuotame upelyje padaromi ramūs užutėkiai, slenksčiai.

Natūralus upelis išteka iš ežero, pelkės, arba tai iš žemės gelmių besiveržiantis šaltinis. Dirbtinio upelio varomoji jėga – elektrinis vandens siurblys. Juo platesnis upelis, tuo galingesnio siurblio riekia. Apie vandens siurblio galingumą ir darbą, kurį jis turės atlikti, galvojama prieš įrengiant upelį.

Iškasus upelį ir sutvarkius krantus, jo pakrantės apsodinamos augalais. Nevertėtų sodinti aukštų ir greitai augančių augalų, nes jie užgožia upelį.

Mažesnis už upelį yra šaltinis. Iš žemės gelmių besiveržianti skaidri vandens srovė apdainuota poetų ir liaudies dainose, beveik apie kiekvieną šaltinį sukurta legendų, jiems priskiriamos nežemiškos galios. Ne mažiau už natūralų šaltinį gali džiuginti ir tinkamai įrengtas dirbtinis.

Šaltiniui vieta parenkama prie tako, suoliuko ar pavėsinės. Labai gražu, jeigu vakare prie šaltinio įžiebiamas šviestuvas.

Dekoratyviniai baseinai

Prieš pradedant rengti dekoratyvinį baseiną, pasirenkama jo forma, dydis ir gylis, pagalvojama, kokie gyviai jame gyvens, kokie augalai aplink augs. Pačioje gražiausioje sodybos dalyje įrengtas ir vandens augalais apsodintas baseinas puošia visą sodybą. Toliau nuo akių, gal sodybos pakraštyje, po medžiais įrengtas baseinėlis vilioja paslaptingumu. Baseinas neturėtų būti labai įmantrios formos, aštriais kampais. Gražiausiai ir jaukiausiai atrodo laisvos, nesudėtingos formos baseinas.

Nevertėtų baseinų rengti tokioje vietoje, kur juos apšviestų pietinės saulė, nes per daug įšilęs vanduo gali pakenkti augalams, žuvytėms ar kitiems gyviams. Tinkamiausia yra pietryčių, pietvakarių ir vakarų saulė.

Nedidelėje sodyboje rengiamas nedidelis, 2-5 kv. m baseinėlis. Tokio dydžio baseinėliai kasami prie pavėsinių, vejoje, sujungiami su alpinariumais. Baseinėliui visiškai pakanka 40 cm gylio, bet, jeigu jame augs vandens lelijos, reikės gilesnio. Jeigu žemė labai laidi, baseinėlio dugnas betonuojamas. Numačius sujungiant baseinėlį su alpinariumu, dugnas, kraštai ir sienelės mūrijamos iš tokių pat akmenų kaip alpinariume, kad jie kuo natūraliau susilietų.

Labai paprasta įsirengti polietileno plėvele išklotą dekoratyvinį baseiną. Pažymėjus baseino kontūrus, iškasama duobė lėkštais krantais. Žemės išvežamos arba iš jos padaromas kalnelis. Iš duobės išrenkami akmenys, kad nepradurtų plėvelės. Kur kas patvaresnė ir storesnė yra hidroizoliacinė plėvelė baseinams, bet ji ir brangesnė.

Labai svarbu tinkamai pasirinkti augalus į baseiną ir aplink jį, kad jie gražiai sujungtų baseiną su aplinka.

Paukščių girdykla
Jeigu nenorima sklype įsirengti nei upelio, nei tvenkinio, pasirenkama bent paukščių girdykla. Tai toks mažas įrenginys, kad nereikia nei daug išlaidų, nei daug darbo. Girdykla gali būti įvairių formų, pagaminta iš įvairių medžiagų. Tačiau geriausiai atrodo padaryta iš natūraliai įdubusio akmens. Girdykla teikia daug džiaugsmo ne tik paukšteliams, bet ir šeimininkams. Ji pastatoma atviroje vietoje, kad paukšteliai galėtų matyti aplinką ir jaustųsi saugūs, o ramiai poilsiaujantys žmonės galėtų stebėti, kaip jie taškosi ir maudosi girdykloje.

Tilteliai
Įsirengus sodyboje dekoratyvinį vandens telkinį, trūksta tik tiltelio. Ant jo atsistojus, malonu grožėtis vandens ir gamtos derme, o mėnesienos naktį džiaugtis spindinčiu vandeniu.

Tilteliai ar lieptai – tarsi apžvalgos aikštelė. Jie įrengiami taip, kad atsivertų visas vandens telkinio ir sodybos vaizdas. Gražiausi yra mediniai tilteliai, bet jie neilgaamžiai. Patvaresni gelžbetoniniai.

Statant vienokį ar kitokį tiltelį, žiūrima, kad jis derėtų prie vandens telkinio, krantų linijos, gražiai įsikomponuotų į aplinką. Prie tiltelio tinka padėti įdomios formos akmenį, pasodinti gražiai žydintį krūmą ar medį svyrančiomis šakomis. Gražu, kai naktį tiltelį apšviečia žibintas.

Sekliame vandenyje labai viliojančiai atrodo iš akmenų ar betono plokščių padarytos perėjos. Tinka ir medinės kaladėlės, tik jos, kaip ir akmenys ar plokštės, turi būti gerai įtvirtintos, kad nejudėtų.

Apželdinimas
Pakrantėse ir pelkėse augantys augalai labai skiriasi savo išvaizda, lapų forma, žiedynais. Vieni yra siaurais, ilgais lapais (viksvos, meldai, švendrai), kiti su standžiais, aiškios geometrinės formos lapais (strėlialapės papliauškos, gyslotiniai dumblialaiškiai, skėtiniai bėžiai). Baseinų pakrantėms apželdyti tinka vandeninės mėtos, neužmirštuolės, vingiorykštės, raktažolės, veronikos, burbuliai. Tai lengvai dauginami mūsų krašto augalai, kuriems nereikia ypatingos priežiūros. Prie jų gali augti astilbės, bruneros, melsvės, tradeskantės, japoninės plukės, gaurės, puikūnai.

Mėgstantieji eksperimentuoti gali pabandyti auginti retesnius vandens augalus: vandeninius riešutus, agarus, vandenines lobelijas, gegužraibes, liežuvines monažoles, paprastąsias šertves.

Daugiau apie dekoratyvinius vandens telkinius sužinosite perskaitę UAB „Ūkininko patarėjas“ išleistą Romualdo Misiaus knygelę „Mažieji vandens stebuklai sodyboje“.


Ligija Žilevičienė, laikraštis "Rasos"
2007-01-17, Nr. 2 (226)
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio