Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Apie tai, kas uždaro ir skiria erdves

2007.06.12  
Svečią pirmiausiai pasitinka durys. Jų pagrindinė funkcija - patikimai saugoti būstą nuo išorinio pasaulio, dėl to dizaino ir apipavidalinimo galimybės gana ribotos. Visai kas kita - vidaus patalpų durys.

Jos sąlygiškai atskiria kambarius bei patalpas pagal funkcionalumą, todėl čia dizaineriai turi galimybę pademonstruoti savo fantaziją. Jei įėjimo durys beveik visada būna atveriamos, tai kambarių - atveriamos, stumdomos ar sulankstomos.

Atveriamos

Populiariausios yra atveriamos durys. Tokios durys, įstatytos į vyrius, atsidaro į vidų arba į išorę. Naudojamos vienvėrės, dvivėrės, rečiau pusiau suveriamosios durys. Renkantis vienvėres duris svarbu atkreipti dėmesį į kokią pusę - dešinę ar kairę - jos atsidaro, nes nuo to priklauso vyrių ir užraktų komplektacija. Jei duris atidarote į save, vyriai bus dešinėje - tai dešininės durys.

Dabar prekyboje jau galima atrasti specialios, garso nepraleidžiančios, konstrukcijos duris, kurios puikia tinka, pavyzdžiui, vaikų kambariui - kad vaikai netrukdytų tėvams ilsėtis, o tėvai vaikams miegoti. Atveriamos durys gali būti tiek su slenksčiu, tiek be jo. Šiuolaikinėse konstrukcijose galimi automatiškai nusileidžiantys slenksčiai, kurie padidina durų garso ir termoizoliacines charakteristikas.

Vienas iš atveriamųjų durų variantų - švytuojančios, į abi puses atsidarančios durys. Žinoma, jos nėra labai populiarios, tačiau jas irgi galima pritaikyti vaikų kambariui - vaikui nereikia siekti rankenos, o vos pastūmus lengva atidaryti. Tokias duris "įvertins" ir namų augintiniai, jei jų judėjimo laisvė neapribota.

Naudojamas dar vienas atveriamų durų variantas, tai taip vadinamos arklidžių durys, sudarytos iš dviejų puselių - viršutinės ir apatinės. Kiekviena puselė turi savo vyrius ir spynas. Šios durys labai populiarios Vakarų Europoje ir JAV, o pas mus jas galime pamatyti kai kuriuose baruose. Namuose tokios durys pravers, jei yra mažylis. Apatinė durų dalis tarsi varteliai neįleis jo į nepageidaujamą zoną, pavyzdžiui, virtuvę, tačiau maistą gaminanti mama per pravirą viršutinę dalį galės ramiai jį stebėti ir su juo bendrauti.

Stumdomos

Atveriamų durų trūkumas - reikia tam tikros erdvės, kad būtų patogu jas atidaryti. Todėl ankštoms patalpoms buvo sugalvotos sustumiamos ir sulankstomos durys. Panaudojus tokias duris nesunku sukurti reikiamą interjerą, lengva perplanuoti tiek gyvenamųjų namų, tiek ir visuomeninių patalpų vidaus erdvę.

Stumdomos durys sutaupo plotą, tačiau pagrindinė jų funkcija - patalpą padalinti į atskiras erdves, nes jų plotis, skirtingai nuo atidaromų durų, gali būti daug didesnis. Tokios durys - idealus sprendimas atskiriant gretimas sujungtas patalpas, pavyzdžiui, virtuvę ir svetainę.

Durys būna sustumiamos, kai pagamintos iš vienos dalies, arba praskiriamos - iš dviejų. Bėgelį, kuriuo durys judės, tvirtinti galima tiek prie sienos, tiek prie lubų. Dar patogiau, kai durys susistumia į sienos ertmę, tačiau tam reikalingi gana sudėtingi papildomi darbai, ypač jei durys susideda iš dviejų dalių.

Stumdomos dvivėrės durys gali turėti vieną bėgelį abejoms sąvaroms arba du atskirus. Beje, kiekvienai iš sąvarų judėjimo krypties variantai gali būti skirtingi, priklauso nuo konkrečios konstrukcijos tipo. Jos gali būti tvirtinamos prie viršutinio, apatinio arba iškart prie dviejų bėgelių. Durys ant apatinio arba ant dviejų bėgelių - stabilesnės ir patvaresnės.

Kad būtų mažesnis garso pralaidumas ir geresnė vidinių ertmių apsauga nuo dulkių, tarpai tarp sienos ir durų būtinai turi užsidaryti specialiais šepetėliais. Stumdomi mechanizmai, priklausomai nuo durų sąvaros svorio, gali turėti įvairią konstrukciją, o sustumiamoms į sieną durims yra sukonstruotos specialios dėžutės. Stumdomų durų rankenėlės bei užraktų mechanizmai taip pat visai kitokie nei atveriamųjų. Nestandartinių matmenų durys gaminamos konkrečiam užsakymui.

Stumdomos pertvaros beveik nesiskiria nuo durų. Pagrindinis principinis skirtumas - jei užsidaro durų anga - tai durys, jei pertveriamas visas kambarys - tai pertvara.

Sustumiamų durų minusai: praleidžia šviesą, kvapus ir garsus daug daugiau nei varstomos durys, gali pradėti tarškėti, netolygiai judėti arba net užsikirsti, beje, to kaltininkas greičiausiai bus stumdomasis mechanizmas. Todėl jį rinktis reikia labai kruopščiai bei nepamiršti pasitikslinti garantinio laiko. Stumdomų durų kainos didesnės nei varstomųjų.


Sulankstomos

Jei butas ankštas ir brangi kiekviena pėda, rinkitės sulankstomas duris - tai dovana mėgstantiems originalumą ir egzotišką interjerą.

Tokios durys susideda iš atskirų sekcijų, kurios sujungtos plieninėmis spyruoklėmis, pritvirtintomis prie šarnyrinių plokštelių. Duris iš dviejų sąvarų dažniausiai vadina "knyga", o kai sąvarų daugiau - "armonikėle".

"Knyga" naudotis patogiau nei "armonikėle", nes krypties bėgelyje juda tik vienas ratukas. Tačiau jeigu visiškai nepriimtina, kad durys išeitų už angos ribų, optimaliausias variantas bus "armonikėlė".

"Armonikėlių" konstrukcijos garso izoliacijos rodiklis gana geras. Būna aklinos arba įstiklintos, su kietu arba lanksčiu šarnyru. Paprastai durys "armonikėlės" kabinamos prie viršutinio kreipračio, tačiau prireikus montuojamas ir apatinis bėgis. Aukštis pritaikomas prie durų angos arba lubų aukščio.

Tokių durų modelių trūkumas - daugelio konstrukcijų eksploatacijos laikas neilgas. Gamintojai, atsižvelgdami į konstrukcijos nedidelį svorį, gamina paprastus ir pigius pakėlimo mechanizmus bei neatsižvelgia į papildomas apkrovas, tokias kaip atsitiktiniai truktelėjimai norint atidaryti užsikirtusias duris.

"Armonikėlės" dažniausiai naudojamos sandėliukams, pagalbinėms ūkinėms patalpoms, drabužinėms ir rečiau kambariams atskirti. Jas renkasi žmonės, kurie nemėgsta griežto zonų atskyrimo bei periodiškai nori laisvai judėti iš vienos patalpos į kitą.

Kokį modelį beišsirinktumėte, nepamirškite pagrindinės profesionalų taisyklės - visos akių matymo zonoje esančios durys turi būti vieno stiliaus, nes priešingu atveju interjeras atrodys nevientisas.


Rima Bruzgulytė, "Vakarų ekspresas"
2007m. sausio 3d.

Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio