Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Kad bute nebūtų šalta

2007.10.16  
Atvėsus orams net šildomuose kambariuose kartais įjungiami elektriniai šildytuvai. Statistika rodo, kad dauguma pirkėjų šildytuvus renkasi tik pagal techninius parametrus, net nesusimąstydami apie poveikį sveikatai. O juk neteisingai pasirinktas prietaisas gali jai labai pakenkti.

Perkamiausi alternatyvieji šilumos šaltiniai - tepaliniai radiatoriai. Jų veikimo principas labai panašus į įprastinių garinių radiatorių, skirtumas tik tas, kad vietoj vandens naudojamas specialus mineralinis tepalas. Kokybiški tepaliniai radiatoriai laikomi absoliučiai nekenksmingais organizmui - nesudaro dulkių srautų, nesudegina deguonies ir neišsausina oro. Kaitinamjo elemento temperatūra neviršija 80 laipsnių, o tai, laikoma, visiškai neturi įtakos vartotojo sveikatai.

Tokių daugiasekcinių radiatorių gamyba sunki ir reikalauja didelių sąnaudų. Kad išvengtų papildomų išlaidų, kai kurios firmos gamintojos ryžtasi nusižengti ekologijos reikalavimams ir sumažina sekcijų skaičių. O kad kompensuotų šildančiojo paviršiaus ploto sumažėjimą, kelis kartus padidina kaitinamojo elemento temperatūrą. Taigi nuo konvejerio nueina labai kompaktiški tepaliniai radiatoriai, išsiskiriantys geru kaitrumu. Nenuovokūs pirkėjai mieliau renkasi tokius patobulintus prietaisus, nes jie užima labai mažai vietos ir labai greit sušildo orą patalpoje. Tačiau dėl pernelyg didelio kaitinamojo elemento įkaitimo oro drėgnumas kambaryje gerokai sumažėja. Jo norma turėtų būti 55-60 procentų, o kai į tinklą įjungtas kompaktiškas tepalinis radiatorius, tesiekia tik 35-40 procentų. Tokiame dykumos klimate didėja statinis krūvis, sausėja oda ir kyla daugybė kitokių nemalonumų.

Perkant tepalinį radiatorių specialistai rekomenduoja laikytis dviejų pagrindinių taisyklių. Pirma - vadovautis principu: geriau didelis ir šiltas nei mažas ir karštas. Antra - pardavėjo reikalauti gamintojo sertifikato, patvirtinančio, kad prietaisas saugus. Pasirinkus radiatorių reikia pažiūrėti, kad jis būtų su laikmačiu ir termostatu. Tokie papildymai leidžia savo nuožiūra reguliuoti kaitinamojo elemento temperatūrą ir pasirinkti šildymo laiką.

Labai populiarūs ir konvektoriai. Tie įrenginia įtraukia šaltą orą, perleidžia jį per įkaitintą spiralę ir išleidžia jau šiltą. Sistemos savaip patogios - gerai šildo, neišsausina oro, nedegina dulkių, neeikvoja deguonies. Tačiau jos turi vieną bendrą trūkumą: dėl konvekcinių srautų labai padidėja patalpos dulkėtumas. Dulkės lygiai nusėda, laisvai sklando ore, patenka į žmogaus kvėpavimo takus ir veikia organizmą. Būtent todėl konvektoriai nerekomenduotini tose patalpose, kuriose dažnai būna astmininkai ir vaikai.

Šilumos ventiliatoriai pranašesni už kitus šildymo prietaisus tuo, kad kambarį prišildo per kelias minutes. Tačiau tas greitis pasiekiamas žmogaus sveikatos sąskaita. Prietaisai turi labai galingą kaitinamąjį elementą, vos įjungus įkaistantį taip, kad ima svilti dulkės. Būtent todėl įjungus ventiliatorių kambaryje pasklinda specifinis degančių plaukų smarsas. Iš oro pamažu išdega deguonis, žmonėms tampa sunku kvėpuoti, ima svaigti galva. Be to, šilumos ventiliatoriai labai sausina orą. Jei prietaisas veikia kelis valandas iš eilės, drėgnumas gali sumažėti iki 25 procentų. Žmonėms tokiomis sąlygomis sunku - kontrastas tarp perdžiūvusio patalpos oro ir drėgmės lauke silpnina organizmą, sukelia dažną persišaldymą, kitas ligas. Beje, nuo sauso oro ne tik blogėja savijauta - jis neigiamai veikia medinius baldus, grindis, duris, daiktai gali suskeldėti.

Įsitikinę, kad jų kūrinys netobulas, gamintojai sukūrė vadinamuosius keraminius šilumos ventiliatorius, panašesnius į spiralinius šildytuvus. Naujuosiuose modeliuose kaitinamasis elementas paslėptas specialioje keraminėje įmautėje, labai sumažinančioje kaitinamojo paviršiaus temperatūrą. Taip sudeginama mažiau dulkių ir išdeginama mažiau deguonies. Tačiau lieka oro drėgnumo problema - jis išsausėja iki 35 procentų. Specialistai pataria tokius prietaisus įjungti penkiolikai dvidešimt minučių - to pakanka patalpai prišildyti.

Paskutinis mados klyktelėjimas šildytuvų rinkoje - infaraudonųjų spindulių šildytuvai, labai paklausūs visame pasulyje. Šie prietaisai sukuria galingus šilumos srautus, kurie kaip saulės spinduliai veikia ne orą, o daiktus. Laikoma, kad tokie šildytuvai patys natūraliausi ir ekologiškiausi. Jie nekeičia patalpos mikroklimato - nekinta nei triukšmo lygis, nei oro drėgnumas, nepadaugėja dulkių. Jonizuojamoji spinduliuotė minimali, elektromagnetiniai laukai daug kartų silpnesni nei mikrobangų krosnelių ar bešerkšnių šaldytuvų. Šiems prietaisams pranašaujama puiki ateitis - jau dabar jie vadinami XXI amžiaus saule. Verta žinoti, kad butui su centriniu šildymu pašildyti pakanka 1,0 - 1,5 kilovato galingumo šildytuvo - jis puikiai prišildo 20 - 24 kvadratinių metrų kambarėlį.

Eglė Lipskienė, "Panevėžio balsas"
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio