Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Kas po mūsų kojomis

2007.11.03  
Grindų dangos priežūra - tai ne tik higiena. Tai ekonomija. Teisingai prižiūrimos grindys tarnauja ilgiau, o remonto išlaidos būna minimalios.

PARKETAS

Pagrindinė parketo grindų valymo priemonė - dulkių siurblys. Juo galima apsieiti dauguma atvejų. O drėgnai valyti reikia atsargiai. Skuduras turi būti tik drėgnas, ne šlapias. Bet pradėti prižiūrėti medžio mozaiką reikia dar anksčiau - prieš eksploataciją.

Svarbiausia užduotis - apsaugoti parketą nuo smėlio. Jei bute ketinama vaikščioti ne vien šlepetėmis apsiavus, reikia nepagailėti pinigų purvą puikiai sugeriantiems durų kilimėliams. Kėdžių, stalų ir spintų kojas reikia apklijuoti veltinio gabalėliais. Ir nemanykite, kad kilimas apsaugos parketą nuo įbrėžimų - dulkės bei smėlis kaupiasi po juo, tad laikui bėgant iš to pasidaro tarsi švitrinis popierius.
 
Jei įbrėžimų vis dėlto atsirado, juos galima panaikinti specialiomis pastomis - užtepti ir nušlifuoti. Optiškai paviršius atrodys nepažeistas. Gilias įrėžas galima nudailinti smulkiu švitriniu popieriumi ir vėl nulakuoti.

Abrazyvinis purvas - ne vienintelis parketo proešas. Dažnai tokios grindys kenčia nuo neoptimalios drėgmės. Žiemą patalpos su centriniu šildymu oro drėgnumas būna mažesnis nei dvidešimt procentų, o nuo to medis skeldėja ir džiūsta. Parketui reikia keturiasdešimt - šešiasdešimt procentų drėgmės.

Geriausia išeitis - įsirengti automatinį oro drėkintuvą. Ekonomiškiausia - kambaryje pastatyti kelis žaliuojančius augalus ir akvariumą. Jie veikia kaip natūralūs drėkintuvai, bet drėgmės balansą pakeičia daugų daugiausia dvidešimčia procentų. Jei drėgmės daug, lentelės gali išbrinkti - iš tarpų bus išspaustas glaistas, grindys išsipūs. Todėl parketui labai pavojingi užpylimai vandeniu.

Jei tokia katastrofa vis dėlto nutiko ir yra pagrindo manyti, jog vanduo susigėrė į parketą, nereikia laukti. Būtina nuskusti visą laką ir palikti grindis džiūti nelakuotas tris mėnesius. Parketas gali būti ir nelakuotas, o įtrintas aliejais ir nuvaškuotas. Dėmes nuo tokių grindų reikia valyti muilu ir nailoniniu skudurėliu. Kraštutiniu atveju galima pasinaudoti smulkiu švitriniu popieriumi ir skutimosi peiliuku.

Paskutinis patarimas - dažniau naudokite mastiką. Teisingai eksploatuojamas parketas puikiai išsilaiko dvidešimt metų.

POLIMERINĖS DANGOS, LINOLEUMAS

Šiuo atveju pagrindinė taisyklė viena - iš pradžių užtepti specialias priemones muilo pagrindu. Išdžiūvusios jos sudaro ploną plėvelę, saugančią nuo nusitrynimo ir užsiteršimo. Reikia atidžiai perskaityti dangos gamintojo rekomendaciją - joje būna paminėta geriausia priemonė. Plauti tokią dangą reikia kartą du per savaitę naudojant tas pačias specialias priemones, kartą per pusę metų darant generalinę tvarką naudojamas specialus valiklis.

Laminuotos dangos nereikalauja pradinio apdorojimo. Nebent siūles prieš eksploataciją reikia patepti specialia pasta ir nupoliruoti. Niekada nepalikite tokių grindų drėgnų ar šlapių - jos sugeria drėgmę, išbrinksta ir nublunka.

Epoksidinėms dangoms reikia ypatingo dėmėsio - jos greit nusitrina. Todėl tepti apsauginį sluoksnį reikia dažniau - kartą per mėnesį.

Atkreipkite dėmesį į plaunamąsias priemones - jei jose buvo per daug šarmų, danga nubluks, o linoleumas dar ir smirdėti ims - žuvies dvokas atsiranda netinkamam valikliui sąveikaujant su linų aliejumi, kurio yra linoleume.

KILIMINĖ DANGA

Tokias grindis geriausia siurbti specialiais šepečiais, giliai išvalančiais plaušelius.

Jei ant kilimo išliejote kavos ar vyno, ant balutės uždėkite kelias servetėles, kad drėgmė susigertų. Po to lengvai patrinkite švariu drėgnu skudurėliu. Nepadėjo - pamėginkite šampūną. Skalbiamųjų miltelių nenaudokite. Ir nepamirškite po visko nuplauti tą vietą švariu vandeniu. Kai šlapia dėmė išdžius, ilgus plaukelius ištiesinkite viena kryptimi.

Kartą per pusę metų tokią dangą reikia drėgnai valyti - po įprastinio valymo išpurkšti valikliu, nuplauti jį ir pašalinti nešvarų vandenį.

Minėtosios priemonės tinka tik dirbtinėms dangoms. Jei kilimai jautrūs drėgmei - o tokios dauguma tekstilinių natūralaus pluošto dangų, - valyti jas reikia specialia sausa pudra. Ji išbarstoma ant kilimo, įtrinama specialia mašina, paliekama ir po valandos išsiurbiama.

Jei kilimas ypatingai švelnus - rankų darbo ar trapaus pluošto, teks pirkti specialų sausų putų šampūną. Jis tepamas ant paviršiaus, įtrinamas kempine, po keturių valandų išsiurbiamas.

Beje, kiliminėms dangoms apsauga irgi neprošal. Drėgnai išvalytas kilimas patepamas specialia priemone, saugančia nuo užsiteršimo ir stabilizuojančia plaušelius. Jei plaušeliai ploni ir įsielektrinę sulimpa, naudokite antistatinį purškiklį.


"Panevėžio balsas"
2007 11 04
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (1)

Solwe, 2007.11.19 (19:05)

mhm

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio