Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Individualių projektų badmetis

2007.11.26  
Architekto išskirtiniam namui suprojektuoti reikia ieškoti su žiburiu. Norite namo, kokio neturėtų joks kaimynas? Pirmiausia teks plačiai atverti piniginę. Bet to negana, reikės apsišarvuoti kantrybe ir ieškoti architekto. Dauguma žinomų architektų labiau linkę imtis pelningesnių užsakymų – projektuoti daugiabučius namus arba komercinės paskirties statinius.

Individualiems, nedideliems ir neištaigingiems namams tiesiog nelieka laiko. Todėl finansinių galimybių spaudžiamiems klientams patariama pirkti jau suprojektuotų namų pavyzdžius, kurie kainuoja pigiau ir nereikia ilgai laukti.

Mandagiai atsisako

Kelių Kaune veikiančių projektavimo įmonių pasiteiravus, kiek laiko reikėtų laukti individualaus namo projekto ir kiek jis kainuotų, atsakymai nenudžiugino.

Vienur trumpai atsakyta, kad vien projektavimas užtruktų apie 2 mėnesius, konstrukcinė ir architektūrinė projekto dalis kainuotų apie 15 tūkst. litų.

Atrodo, kad pinigus ir laiką skaičiuojančio kliento stengtasi mandagiai atsikratyti. Nepasiūlyta atvykti ir konkrečiau aptarti užsakymo galimybių.

Kitoje įmonėje informavo, kad projekto reikėtų laukti 3-4 mėnesius. „Tačiau esame gavę stambių projektų, individualiems neturėsime laiko“, – galiausiai pridūrė telefonu atsiliepęs vyras.

Dar kitos projektavimo bendrovės atstovas žadėjo, kad žiemos laikotarpiu gal ir imtųsi individualaus namo projekto, tik ne pavasarį ar vasarą, kai užgriūva projektai iš katalogų. Čia individualaus projekto kaina – nuo 120 litų už būsimo namo kvadratinį metrą.

Pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje plinta nauja verslo rūšis – prekyba suprojektuotų namų projektais, kurie vadinami kartotiniais. Jų kaina paprastai priklauso nuo namo dydžio ir įmantrumo. Internete galima rasti projektų, kainuojančių vos 3 tūkst.litų, bet yra ir už 9 tūkst. litų.

Architektai teigia, kad kartotiniai projektai yra puiki išeiti tiems, kurie nesirengia mokėti už projektą keliasdešimt tūkstančių litų ar dar daugiau.

Pakartoti – ekonomiškiausia

Architektas Vilius Adomavičius:
Statybų mastai didžiuliai, todėl natūralu, kad architektai nori pasinaudoti proga ir imtis pelningų užsakymų, greitai gauti pinigų. Tačiau taip nukenčia architektūros kokybė, kuriami elementarūs pastatai.

Vieno individualaus, išskirtinio namo projektavimas ir projekto derinimas gali trukti iki metų. Būtent todėl prisiėmę stambių komercinių užsakymų architektai neturi laiko individualiems klientams.

Jei pasiturintys užsakovai vis dėlto ieško architekto, galinčio pasiūlyti įdomesnių idėjų, už projektą jie paprastai turi mokėti 3-7 proc. būsimo namo statybos sąmatos.

Priešingu atveju patariama rinktis kartotinį projektą. Statytis pagal individualų projektą visada brangiau nei pagal jau esamo namo pavyzdį. Neretai perkantieji kartotinio namo projektą gali sužinoti ir preliminarią sąmatą.

Įžvelgia kvartalo pranašumų

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus pirmininko pavaduotoja Gražina Janulytė-Bernotienė:
Dažnai sulaukiu skambučių iš klientų, ieškančių, kas galėtų kuo pigiau suprojektuoti namą.

Vadovaujantis pigumo principu atitinkamas ir rezultatas. Neretai tokiems klientams namus suprojektuoja nepatyrę studentai.

Norintiems pigaus projekto geriausia paieškoti kartotinio arba pirkti namus formuojamuose individualių namų kvartaluose. Tokiuose siūlomi keli projekto variantai.

Čia esama ir daugiau pranašumų: sukuriama vientisa kvartalo architektūra, bendra infrastruktūra. Urbanistiniu požiūriu tokie kvartalai estetiškesni nei tie, kuriuose nesutampa kaimynų požiūriai į architektūrą, aplinką bei mastelį.

Beje, reikėtų įspėti tuos, kurie užsisako individualius projektus ir brangiai už juos moka. Mat pasitaiko, kad vėliau kieno nors užsakytas individualus projektas parduodamas perpus pigiau už kartotinį projektą. Todėl pirmasis užsakovas turėtų teisiškai apsaugoti savo namo projektą nuo kopijavimo.

Pataria vengti kičo

Architektas Algimantas Kančas:
Visoje Lietuvoje vidutinis architektūros lygis galėtų būti aukštesnis. Pas mus yra gražių pavyzdžių, tačiau šalia pilna nesąmonių. Sunku pasakyti, kas jas padaro. Rodos, architektai yra baigę tuos pačius mokslus. Matyt, jie paklūsta kliento norams. Tačiau ir nebrangi architektūra gali būti skoninga.

Kita vertus, architektai, kurie yra apsiėmę sukurti didelius, atsakingus projektus, negali imtis smulkesnių darbų.

Žinomus architektus privatus namas sudomina nebent tada, jei užsakovai pasiryžę išskirtinumams ir jų nevaržo finansinės galimybės. Tokių klientų, kurie sutinka laukti projekto kelis mėnesius ir mokėti už jį 4-7 proc. būsimo namo sąmatos, yra nemažai.

Kiek anksčiau užsakovus tekdavo šviesti, kas yra statoma pasaulyje ir atkalbinėti juos nuo netikusių užgaidų. Kartais užsakovai būdavo vežami net į Olandiją, kur gyvenamųjų namų architektūra laikoma bene pavyzdine. Dabar lietuviai patys daug keliauja, daug mato. Tad įtikinti juos atsisakyti standartinio sprendimo būna lengviau.

Renkantis kartotinius projektus taip pat reikia mokėti atseikėti pelus nuo grūdų. Nepatariu rinktis iš Lenkijos, Rusijos atvežtų namų projektų, tarp kurių yra daug kičo. Lietuvių sukurtuose kartotiniuose projektuose galima rasti neblogų klasikinių ir modernių namų pavyzdžių.

Renkantis kartotinį projektą reikia atsižvelgti, kad būtų geras planavimas, išlaikytos proporcijos. Namas gali niekuo neišsiskirti, svarbiausia, kad jis neterštų aplinkos. Reikia atkreipti dėmesį, kad daugumoje Europos šalių didžiuma namų yra būtent kartotiniai. Individualius projektus užsisako tik rinktinės architektūros mėgėjai arba pasiturintys asmenys.


Vereta Rupeikaitė, "Kauno diena"
2007-11-26
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio