Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Pečių kūrenti galima ir šiaudais

2007.10.26  
Prieš renkantis šildymo katilą dažniausiai paskaičiuojame, kokiu kuru šildytis bus pigiausia. Ne paskutinėje vietoje skubančiam žmogui ir patogumas.

Malkomis šildytis pigiausia

Plačiausiai paplitusi ir kol kas pigiausia kuro rūšis — malkos. Kubinis metras alksnio malkų kainuoja iki 100 litų, uosio — apie130 litų. UAB „Vilpra“ direktoriaus pavaduotojas Algimantas Bauža sako, kad apšiltintam 150 kvadratinių metrų namui metams turėtų užtekti 8-9 kubinių metrų malkų. Kiekis priklauso ir nuo katilo, ir nuo namo, jeigu jis prastai apšiltintas, malkų reikės kur kas daugiau.

Pjuvenų briketai ir granulės

Individualių namų savininkai po truputį pradeda domėtis ir kitomis medienos kuro rūšimis (granulėmis, pjuvenų briketais), nes naudojant specialius katilus, galima automatizuoti degimo procesą. UAB „Granulta“ direktorius Armandas Kazlauskas, sako, kad iki šiol pjuvenų granules ir briketus eksportuodavo tik į užsienį, tačiau pastaruoju metu lietuviai ypač domisi pjuvenų briketais, nes jie tinka paprastiems kieto kuro katilams. Briketai kaitrūs, dega iki trijų kartų ilgiau už malkas, palieka mažai pelenų.

Apšildyti 150 kvadratinių metrų namui reikia maždaug šešių tonų briketų per metus. Minusas tas, kad pjuvenų briketai ir granulės nemažai kainuoja. Tona pjuvenų briketų kainuoja apie 500 litų, granulių — apie 550 litų. Pjuvenų granulės kol kas nepopuliarios, nes jos naudojamos specialiems automatizuotiems granuliniams katilams, o jie labai brangūs.

Geoterminis šildymas — ekologiškiausias

A. Bauža sako, jog auga susidomėjimas alternatyviomis šildymo sistemomis ir galimybėmis. Geoterminis šildymas kainuoja panašiai kaip kūrenant malkomis. Šilumos siurblys suvartoja nedaug elektros energijos, su 1 kilovatu elektros išgaunama 4 kilovatai šilumos. Patalpas apšildant šilumos siurbliu, viena šilumos kilovatvalandė kainuoja 7 centus. Tačiau šilumos siurblio įrengimas kainuoja 30-50 tūkstančių litų. Tai ekologiškas ir taupantis gamtinius išteklius šilumą gaminantis įrenginys. Šilumos siurblys naudoja paviršinio dirvos sluoksnio arba gręžinio šilumą, kuri kompresoriaus pagalba įkaitina šildymo sistemoje cirkuliuojantį vandenį.

Šildymas dujomis patogiausias

Šildymas gamtinėmis dujomis leidžia namo savininkui visiškai nesirūpinti šildymo sistema, nes gamtinių dujų katilinė visiškai automatizuota. Apšildyti 150 kvadratinių metrų namą metams reikia apie 3000 kubinių metrų dujų. Šiuo metu kubinis metras dujų kainuoja 0,51 lito ir 12 litų per mėnesį abonentinis mokestis (suvartojantiems daugiau kaip 800 kubinių metrų dujų per metus). Kadangi neatmetama galimybė, kad gamtinės dujos gali brangti, paprastai pasirinkusieji šildytis gamtinėmis dujomis, pasirūpina ir papildoma šildymo sistema, pavyzdžiui, kieto kuro katilu.

Akmens anglis vis dar populiari

Šiauliuose akmens anglimis prekiaujančioje įmonėje sužinojome, kad ši kuro rūšis gana populiari. Tona akmens anglių kainuoja 300-330 litų, o šildymo sezonui apšildyti 150 kvadratinių metrų namą reikia beveik 4 tonų akmens anglies. Tačiau kūrenantys anglimi sako, jog kartais būna sunku gauti geros kokybės anglies, be to, tai viena iš nešvariausių kuro rušių.

Kiti šildymo būdai

Pats švariausias, patogus, bet brangiausias šildymas — elektra. Kilovatvalandė šiuo metu kainuoja 0,33 lito, o apšildyti 150 kvadratinių metrų namą per metus sunaudojama apie 22000 kilovatų elektros.

Brangiai kainuoja šildyti ir skystu kuru bei suskystintomis dujomis. Šildant šiais būdais reikalingos specialios talpos kurui. Ypač brangiai kainuoja suskystintų dujų talpos — daugiau kaip 12000 litų.

A. Bauža sako, kad ne taip seniai buvo atsiradęs poreikis specialių kieto kuro katilų, skirtų kūrenti šiaudų rulonais. Paprastai tokie katilai gaminami specialiai ir yra tokie dideli, kad vienu metu galima įkrauti visą ruloną šieno. Tokį šildymosi būdą dažniausiai renkasi žemdirbiai ir ūkininkai, kurie patys ir apsirūpina kuru.

IŠNAŠA: Paprastai pasirinkusieji šildytis gamtinėmis dujomis, pasirūpina ir papildoma šildymo sistema, pavyzdžiui, kieto kuro katilu.

Jurgita Juškevičienė, "Šiaulių kraštas"
2007-10-26
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (1)

Egidijus, 2007.11.09 (13:11)

"Šiuo metu kubinis metras dujų kainuoja 0,51 lito ir 12 litų per mėnesį abonentinis mokestis (suvartojantiems daugiau kaip 800 kubinių metrų dujų per metus)." nejaugi ... Man kainuoja 0.75 Lt/kub + 12 Lt/men ...

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio