Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Natūrali mediena ir jos pakaitalai - draugai ar priešai?

2007.05.16  
Medinius baldus pirkėjai noriai renkasi ne tik dėl to, kad jie yra ekologiški, geros kokybės ir ilgalaikiai. Iš natūralios medienos pagamintos spintos, stalai, sofos, foteliai, kiti baldai pastaruoju metu tapo ir prabangos, prestižo bei rafinuoto skonio išraiška. Kad ir kaip norėtume apstatyti savo būstą vien mediniais baldais, ne visi išgalime juos nusipirkti. Iš natūralaus ąžuolo, uosio, beržo, pušies, riešutmedžio, buko, raudonmedžio bei kitų medžių masyvo pagamintų baldų kaina gali siekti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų ir daugiau, todėl jų perkama kur kas mažiau nei pagamintųjų iš paprastų ar laminuotų medžio drožlių, medžio dulkių, medžio plaušo plokščių. Pastarieji keliskart pigesni, o atrodo neblogai - neretai iš nebrangių, sudėtingų apdirbimo technologijų nereikalaujančių medžiagų gaminami geros kokybės baldai, kurie it du vandens lašai panašūs į garsių pasaulio baldų gamintojų produkciją. Gal labiau apsimoka juos rinktis?

Natūralūs - sveikiausi
Iš medžio masyvo pagaminti baldai ne tik labai gražūs, malonūs liesti. Dar viena svarbi priežastis, kodėl į baldų saloną atėję žmonės iš karto patraukia prie iš natūralaus medžio pagamintų baldų, yra jų ekologiškumas. Kai kuriems pirkėjams nerimą kelia tik vienas klausimas - ar nuo neigiamų išorinių veiksnių baldą apsaugantis lakas nekenkia žmonėms. Pasak baldų salonų pardavėjų, žinomi baldų gamintojai vengia naudoti sintetinį laką, kuriuo padengti baldai dar ilgai garuoja ir daro nelabai gerą poveikį sveikatai. Vietoj jų baldai dengiami nekenksmingu laku vandens pagrindu, kitomis priemonėmis, pagamintomis tik iš natūralių sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, vaško. Prastu laku esą gali būti padengti tik nežinomos kilmės, savamokslių meistrų sukurti baldai.

Reikia priežiūros
Kad natūralaus medžio baldai yra patvariausi, nereikia nė sakyti. Kai kurie mūsų negali atsidžiaugti iš prosenelių paveldėtomis spintomis, spintelėmis, staliukais, kėdėmis, suolais, sofutėmis. Vienus baldelius užteko šiek tiek restauruoti, ir jie vėl atrodo kaip nauji, kiti ir po 50 ar 100 metų išlikę puikios išvaizdos ir būklės - ir mūsų anūkai galės juos naudoti. Žinoma, jeigu tinkamai juos prižiūrėsime. Baldų parduotuvėje galima įsigyti ir baldų iš medžio masyvo priežiūrai reikalingų priemonių. Jokių indų ploviklių, skalbiklių ir panašių buitinių valymo priemonių! Geriausia įsigyti ne tik universalią, bet tik tam tikrai medienos rūšiai skirtą priemonę. Tokių priemonių būna skystų, tepamų, purškiamų, dažniausiai į jų sudėtį įeina bičių vaškas. Apsauginiu sluoksniu būtina padengti ką tik nusipirktus baldus, kol ant jų nenusėdo dulkių, ypač tas vietas, kurios dažnai čiupinėjamos. Patariama naudoti minkštą šluostę, kempinę, pliušo ar flanelės audinio gabalėlį. Nepamirškite procedūros reguliariai kartoti - bent kartą per 3 mėnesius. Baldus iš medžio masyvo būtina saugoti ne tik nuo mechaninių pažeidimų, dėmių, bet ir nuo drėgmės, pelėsių.

Medžio imitacija - populiaru ir pigu
Vidutines pajamas gaunantys ir tikrų medinių baldų neįperkantys arba dėl nykstančių miškų, kertamų medžių susirūpinę gyventojai mielai renkasi pigesnius, tačiau neblogos kokybės gana patvarius baldus, pagamintus iš paprastų arba laminuotų medžio drožlių, dulkių plokščių. Vieni baldai gaminami vien iš presuotų ir klijuotų medžio drožlių ar medžio dulkių plokščių, kiti - jomis pakeičiant mažiau matomas baldų detales, pavyzdžiui, užpakalinę spintos sienelę. Be to, kai kurių baldų gamyboje intensyviai naudojamų plokščių paviršius būna iš natūralios medienos, kitų - padengtas tikrą medį tik imituojančiu sluoksniu (ši medžiaga yra pati pigiausia). Beje, iš toli žiūrinčiam ne specialistui neretai būna sunku atspėti, iš kokios medžiagos - natūralios ar dirbtinės - tam tikras baldas pagamintas.
 
Pakaitalai - atsparesni
Tik atsiradus medienos pakaitalams žmonės būgštavo, kad medžiagos, kuriomis klijuojamos plokštės, gali kenkti jų sveikatai. Pavyzdžiui, iš tam tikrų rūšių medžio drožlių plokščių iki šiol nerekomenduojama gaminti baldų vaikams. Tačiau technologijos vis tobulėja, medienos pakaitalai tampa vis ekologiškesni. Ypač neblogų specialistų atsiliepimų sulaukia Europoje greitai populiarėjančios medžio plaušo plokštės, kurios yra švarios, itin tvirtos, tačiau leidžia įgyvendinti įdomias baldų dizaino idėjas. Medienos pakaitai savo savybėmis, žinoma, niekada neprilygs natūraliam medžiui, tačiau iš jų pagaminti baldai taip pat yra patvarūs, neretai lengviau prižiūrimi bei atsparesni drėgmei, dėmėms, aukštai temperatūrai (ant "netikro" medžio staliuko galite nebijodami dėti karštą arbatinuką), kitiems mediniams baldams pavojingiems aplinkos veiksniams.

Julija Antanaitienė, "Namų pasaulis"
2007 03 05 Nr. 9
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio