Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Neapsigaukite šiltindami būstą

2007.05.03  
Dažniausiai tik rudenį namų savininkai pradeda galvoti apie ateinančią žiemą ir susirūpina būsto šiluma. Daugelis suprato, kad išorinėse namo sienose esantys oro tarpai - tai "kaminas" aplink namą, ištraukiantis iš patalpų didžiąją dalį šilumos.

Tuščiame oro tarpe nuo vidinės sienos dalies sušilęs oras kyla į viršų ir ištraukia iš patalpų apie 80 proc. per sienas netenkamos šilumos, užleisdamas vietą per įvairius nesandarumus apačioje besiskverbiančiam šaltam orui. Per pastogę nespėjęs išeiti šiltas oras liečiasi prie išorinių šaltų plytų, atiduoda joms šilumą ir šaldamas leidžiasi žemyn, kol vėl gauna šilumos nuo vidinės sienos dalies. Toks konvekcijos ratas yra apie 20 proc. sienoms tenkančių šilumos nuostolių priežastis. Tad apšiltinus sienas iš išorės, oro cirkuliacija tuščiuose oro tarpuose tik sulėtėja, bet šiluma vis tiek išeina.

Kaip ir kuo užpildyti?

Kuo užpildyti "kaminą" sienose, kai namas jau pastatytas? Medžiaga turi:
1) 100 proc. užpildyti oro tarpus sienose ir visiškai sustabdyti oro cirkuliaciją juose, nes tik nejudantis oras yra geriausias šilumos izoliatorius;
2) nedidinti tūrio sienose, nes tai sukeltų pavojų pažeisti sienos konstrukciją;
3) praleisti garus, t. y. leisti sienoms "kvėpuoti";
4) neįgerti vandens, nepralesti drėgmės iki vidinės sienos dalies;
5) turėti geras šilumines savybes;
6) būti stabili ir ilgalaikė.

Kokių pasekmių galima tikėtis, jei oro tarpus užpildysime biriomis medžiagomis:
1) oras, nors ir lėčiau, bet cirkuliuos tarp granulių užpildo, ištraukdamas nemažą dalį šilumos;
2) daugelį birių medžiagų reikia atskirti nuo išorinės sienos dalies drėgmę izoliuojanča plėvele, kurios į pastatyto namo sieną jau neįklosi;
3) daugelis birių medžiagų sienoje suslūgsta ir viršuje lieka oro tarpas;
4) sunku sienų oro tarpą pripildyti birių medžiagų, nepažeidžiant fasado apdailos.
Daug pažangesnis būdas - oro tarpus sienose užpildyti šilumą saugančiomis putomis. Tai galima atlikti nepažeidžiant fasado apdailos, o putos gerai užpildo visus tarpus ir visiškai sustabdo oro cirkuliaciją juose. Dabar Lietuvoje siūlo tai padaryti ne viena bendrovė. Kaip iš tokios technologijų, medžiagų, kokybės ir kainų įvairovės paprastam namo savininkui išsirinkti geriausią šiltinimo variantą? Juk padarytos klaidos ištaisyti dažniausiai neįmanoma.

Įvertinkite

Renkantis technologiją ir rangovą namo sienų oro tarpams pripildyti šilumą saugančių putų, vertėtų rimtai įvertinti visus faktorius:
1. Šilumą saugančių putų ekologiškumą. Būtina įsitikinti, kad pagal Valstybinio visuomenės sveikatos centro higieninės ekspertizės protokolą leidžiama šiltinti būtent gyvenamuosius namus, būtent šiai firmai ir būtent šiomis medžiagomis.
2. Šilumos putų savybes (ar neįgeria drėgmės, ar laidžios garams, ar nedidėja jų tūris sienoje, ar pakankama šiluminė varža). Jos turi būti ištirtos Lietuvoje, nes užsienio šalių išduodamuose sertifikatuose deklaruojama, kokias savybes privalo turėti šilumą izoliuojančios putos. Bet tai nereiškia, kad visi rangovai sugeba tokias pagaminti.
3. Šilumą saugančių putų ilgalaikiškumo ir sienų tarpų pripildymo kokybės garantijas. Kokybiškas šilumos putas iš gerų medžiagų gaminančios ir į sienų oro tarpus pučiančios firmos drąsiai išduoda klientams ilgalaikius (net 35 metų) garantinius sertifikatus ir prisiima visą atsakomybę už putų ilgalaikiškumą ir sienų ertmių užpildymo kokybę. Pasitaiko, kad kai kurios firmos vengia bet kokios atsakomybės. Tai parodo, jog jos neįsitikinusios pučiamų medžiagų kokybe ir ilgalaikiškumu, arba iš anksto žino apie prastas jų savybes. Ar verta rizikuoti šiltinti namą be rimtų ilgalaikiškumo ir kokybės garantijų net ir už mažesnę kainą? Derėtų iš anksto įvertinti ir išduodamo garantinio sertifikato patikimumą (kas, už ką ir kiek laiko atsako, rangovo pavadinimas, antspaudas, parašas, data) ir sužinoti, kam reikšti pretenzijas atsiradus nesklandumams.
4. Namo šiltinimo kainą. Beveik visos sienas šilumą izoliuojančiomis putomis šiltinančios įmonės skelbia į sieną įpūstų putų kubinio metro kainą. Mažesnė kaina ne visada rodo, kad už namo šiltinimą mokėsite mažiau. Mat ją skelbiančios firmos labai dažnai nurodo klientui daug didesnį putų kiekį, negu realiai reikia namui apšiltinti. Neįmanoma iš anksto tiksliai apskaičiuoti, koks sienose esančių oro tarpų tūris, vis dėlto šis netikslumas neturėtų viršyti 20 procentų. Be to, pernelyg maža kaina dažniausiai rodo pačių pigiausių (ko gero, prasčiausių) medžiagų panaudojimą ir ribotą atsakomybę už atliktų darbų kokybę.

Pigi "katė maiše"

Verta rimtai pasvarstyti, ar prasidėti su rangovais, siūlančiais pačią mažiausią kainą ir negalinčiais patvirtinti reklaminių šūkių apie medžiagų savybes ir ilgalaikiškumą jokiais rimtais dokumentais.
Išvada: neverta aklai tikėti reklama. Geriau remtis dokumentais ir faktais, pasitikėti ne pritaikytomis, o specialiai sukurtomis ir laiko patikrintomis technologijomis, nes už pigią "katę maiše" dažniausiai tenka brangiai mokėti. Tad namą šiltinti reikia rengtis jau pavasarį, neskubant, įvertinant visus straipsnyje minėtus faktorius.

Vida Karvauskienė, inžinierė statybininkė "Namų pasaulis"
2007 balandžio mėn. 24 d. Nr. 14
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (1)

andrius, 2007.07.04 (11:19)

taip ir nesupratau apie kokias putas kalbama... lietuvoje siuo metu aktyviausiai siulomos aminoplasto putos, vargu ar galima teigti jog jos issilaikys 35 metus manyciau bus stebuklas jog jos isbus privalomus 5 metus (iskyrus kietas poliuretano putas jos laikys kur kas ilgiau). aminoplasto putu stiprumai yra pernelyg mazi kad islaikytu bet kokia minimalia apkrova tad galima buti tikriems jei kas nors pateks i atitvara toje vietoje bus pazeida.

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio