Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Duoklė mediniams baldams

2007.08.27  
Alyvuotus ir vaškuotus medinius baldus prižiūrėti paprasčiau nei lakuotus ar dažytus.

Natūralaus medžio baldai – nebe naujiena Lietuvoje. Specializuotuose baldų salonuose dažniausiai galima įsigyti iš ąžuolo, uosio, pušies, beržo ar juodalksnio padarytų baldų.

Iš natūralaus medžio pagaminti virtuvės, miegamojo, valgomojo ar prieškambario baldai namus užpildo šiluma, aplinkai suteikia natūralumo. Tai – išties ilgaamžiai gaminiai. Paprastai jų paviršius būna lakuotas, alyvuotas arba dažytas. Rečiau – vaškuotas.

Specialisto pagalbos nereikia

Kaip prižiūrėti tokius baldus, pataria bendrovės „Link Interiors Baltic“, prekiaujančios „Christian Harold“ prekiniu ženklu pažymėtais ąžuolo ir beržo baldais, kokybės vadybininko Dariaus Kasiulyno teigimu, jei natūralaus medžio baldų paviršius alyvuotas, jų priežiūrai nereikia ypatingo dėmesio. Didesnius įbrėžimus ar dėmes galima greitai ir pigiai pašalinti. Tokius baldus be didelio vargo gali pataisyti arba atnaujinti ir pats šeimininkas. Panaši ir vaškuotų baldų priežiūra.

Vaškuotiems baldams prižiūrėti naudojamos priemonės:

Muiluotas vanduo. Tai paprasčiausias būdas pašalinti lengvas, į medžio paviršių neįsigėrusias dėmes, tokias kaip purvą, maisto trupinius. Muiluotame vandenyje sudrėkinus kempinę užtenka pavalyti reikiamas vietas.

Švelnus šlifavimo popierius. Jį patartina naudoti esant didesnėms, jau įsigėrusioms ir sunkiau išvalomoms dėmėms, pavyzdžiui, užtiškus dažams, kavai ar pomidorų padažui. Norint nesugadinti baldo paviršiaus, geriausia naudoti kuo švelnesnį, mažiau grūdėtą šlifavimo popierių. Šlifuoti patartina pagal medienos išpjovimo kryptį.

Speciali alyva. Nušlifavus, nuo paviršiaus pašalinus po šlifavimo susikaupusias dulkes, medinį baldą reikia ištepti specialia alyva, skirta būtent tokiems baldams prižiūrėti ir atnaujinti. Taip išteptą baldą rekomenduojama palaikyti 12 valandų, ant jo nieko nedėti.

D.Kasiulynas tvirtino, kad medinius baldus alyvuota kempine galima valyti ne tik tada, kai atsiranda nešvarumų ar įbrėžimų. Tą patartina daryti ir profilaktiškai. Patrynus paviršių alyvuota kempine, atsinaujina baldų spalva, išryškėja medžio struktūra.

Kai kuriuose salonuose, perkant medinius baldus, įteikiamas ir jų priežiūros rinkinys – alyvos buteliukas ir kempinė. Priežiūros reikmenų galima įsigyti ir kitose prekybos vietose. Jei baldas, kurį norima atnaujinti, yra natūralios medžio spalvos, geriausia rinktis bespalvę alyvą.

Taisyti ne visada verta

Mediniam baldui lakuotu arba dažytu paviršiumi reikia kur kas daugiau priežiūros nei alyvuotiems baldai. Jei taip padengtas baldas sugadinamas, jį pataisyti be specialistų pagalbos gali ir nepavykti. O atnaujinti baldą gali kainuoti brangiau nei jis yra vertas. Ypač jei šis pagamintas iš pigių medžiagų.
 
Lakuotiems baldams prižiūrėti naudojamos priemonės:

Muiluotas vanduo. Jei ant lakuoto ar dažyto baldo paviršiaus susikaupė dulkių, purvo sluoksnis, padės muiluotame vandenyje sudrėkinta servėtėlė.

Dantų pasta ir actas. Šiomis buitinėmis priemonėmis nuo lakuoto medinio baldo paviršiaus galima pašalinti išsiliejusius alkoholinius gėrimus. Tačiau jos ne visuomet veiksmingos – gali baldui ir pakenkti. Todėl prieš dėmes šalinant dantų pasta ar actu, patartina šias priemones išbandyti ant baldo pakraščio ir įsitikinti, ar jos nekenkia medžiui.

Buitinis baldų poliruoklis. Jį rekomenduojama naudoti esant smulkiems įbrėžimams, lengvai išvalomoms, į medžio paviršių neįsigėrusioms dėmėms šalinti. Kruopšiai nuvalius dulkes ir nešvarumus, baldo paviršių reikėtų tolygiai padengti buitiniu poliruokliu ir palaukti kol išdžius.

Mechaninis šlifavimas. Jo išvengti nepavyks, jei ant lakuoto ar dažyto baldo paviršiaus atsirado sunkiai išvalomų dėmių, didelių įbrėžimų, kurių poliravimo priemone pašalinti nepavyksta. Tuomet būtina pasitarti su specialistu, kaip atnaujinti baldą. Jis taip pat patars kokį laką arba dažus geriausia rinktis – kokie dažai ar lakas tinkamiausi priklauso nuo baldo apdailos. Mechaniniu būdu nušlifavus sugadinto baldo paviršių, pašalinus dėmes ir gilius įbrėžimus, jį reikia padengti laku arba dažais, atsižvelgiant į tai, koks paviršius buvo prieš restauruojant.

Bijo vandens ir šilumos

Bene didžiausi medinių baldų priešai – saulė, drėgmė, vanduo, staigūs oro pasikeitimai, didelis karštis ir didelis šaltis. Norint, kad šie baldai ilgai tarnautų neužtenka juos nuolat prižiūrėti.

Labai svarbu jiems surasti gerą vietą – kad nebūtų arti radiatoriaus ir lango. Nuo radiatoriaus sklindanti šiluma ir per langą besiskverbiantys saulės spinduliai ilgainiui gali pakenkti – baldas ims skilinėti, keisti spalvą. Iš natūralaus medžio pagaminti baldai bijo karščio ir vandens. Todėl jei ant jo išsiliejo vanduo, nedelsiant reikėtų nusausinti. O jei statomas karštas kavos ar arbatos puodelis, vertėtų patiesti specialius padėklus.

Specialisto nuomonė

Interjero dizainerė Renata Gaidienė pataria:

Mediniai baldai sparčiai populiarėja, nes mūsų sąmoningumas, susijęs su ekologija, natūraliais produktais ir daiktais, turinčiais išliekamąją vertę, tik didėja. Kol kas mediniai baldai nėra vertinami kaip prabangos objektas. Jie dažnai siejami su skandinavišku stiliumi ir praktiškumu.

Medinius baldus dažniausiai renkasi tie, kurie mėgsta natūralumą, praktiškumą ir sunkesnį stilių. Nelakuoti baldai yra gana praktiški, jiems reikia mažiau priežiūros. Be to, visuomet yra teorinė galimybė baldus atnaujinti.

Pastebėjau, kad mediniai baldai žmonėms sukelia teigiamas emocijas, maloniai nuteikia medžio šiluma ir kvapas. Galbūt dažnam tie jausmai yra susiję su senelių, tėvų namais kaime.

Šiuolaikiniai natūralaus medžio baldai ypač dera prie modernaus stiliaus, kuriame baldų nėra daug, o interjeras kuriamas derinant šviesą ir baltą spalvą. Tuomet išryškėja medžio faktūra ir esminis bruožas – natūralaus medžio grožis. Ypač tinka paprastos, lakoniškos formos. Natūralaus medžio baldai yra gana masyvūs, todėl jiems reikia didelės erdvės. O ji yra pagrindinis modernaus interjero bruožas. Natūralūs baldai kartais padeda dizaineriui įgyvendinti idėją, kaip gamtos vaizdus perkelti į interjero vidų.

Garsus britų architektas Johnas Pawsonas kuria vienus brangiausių interjerų pasaulyje. Ir juose naudoja natūralaus medžio, ypač ąžuolo, baldus.

Šie baldai taip pat puikiai dera prie senovinio ir kaimiško stiliaus interjero.

Naujas interjeras, kuriame yra alyvuoto medžio baldų, turi savitą kvapą. Be to, tokius baldus labai malonu liesti – jie yra šilti, dvelkia gyvybe.

Pavyzdžiui, balandį ir liepą su viena nekilnojamojo turto bendrove įrengėme demonstracinius apartamentus viename naujame komplekse Palangoje. Šiems interjerams kurti naudojau daug natūralių ąžuolo baldų. Būsimi butų šeimininkai tokį sprendimą priėmė labai šiltai, rodė didelį susidomėjimą. Pasitvirtino sumanymas – ten, kur vyrauja gamtos ir atostogų nuotaika, mediniai baldai ypač tinka.

Iš kokios medienos pagamintus baldus geriausia rinktis? Tai yra skonio ir laiko reikalas. Palyginti medieną, vis dėlto ąžuolas – viena populiariausių medienų baldų gamyboje, turinti vientisesnę medžio faktūrą.

Lina Bušinskaitė, "Kauno diena"
2007-08-27, Nr.194
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (3)

neda, 2008.10.13 (16:55)

neidomiai parasyta

putpele, 2007.11.05 (10:14)

kvaila

kuosa, 2007.11.05 (10:13)

neidomu

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio