Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Patikima užuovėja

2007.05.10  
Mados vėjai neaplenkė ir mums įprastų tradicinių pavėsinių. Vis dažniau jų statyboje naudojamos šiuolaikinės medžiagos, šildymo įrenginiai, todėl tokie statiniai tampa užuovėja ne tik nuo saulės ar vėjo, bet ir apsaugo nuo šalčio.

Ten, kur leidžia galimybės, neretai statomos ir lengvų konstrukcijų, ir uždaro tipo pavėsinės. Be abejo, pastarasis variantas geresnis, juolab kad įstačius panoraminius langus, vaizdu į gamtą galima gėrėtis bet kuriuo metų laiku.

Pavėsinė yra architektūrinis statinys, todėl labai svarbu, kad ji gražiai derėtų bendrame sodybos fone. Aukštesnėje vietoje geriau įrengti atvirą pavėsinę arba rotondą (tai apskritas statinys, dengtas kupolu, kurį prilaiko akmeninės arba medinės kolonos; iš jo atsiveria panoraminis vaizdas į bet kurią pusę). Jeigu pavėsinė naudojama kaip atskiras poilsio kampelis, ją nuo pašalinių akių galima pridengti įvairiais augalais arba jų grupėmis. Tuo atveju, kai pavėsinė skirta ne tik šeimininkams, bet ir svečiams, jos slėpti nepatartina.

Regimasis žaliosios aplinkos formavimas daug kuo priklauso nuo sodybos ypatumų ir dydžio. Galima sodinti didelius medžius, jų viršūnės ilgainiui apgaubs pavėsinę, arba krūmus, kurie po 2-3 sezonų beveik visiškai uždengs statinį, žydėjimo metu papuoš aplinką, skleis malonų aromatą.

Geras sprendimas – pavėsinės sienomis besivejančios lianos, kiti laipiojantys augalai. Jie ypač tinka pergolėms, kurių medinės konstrukcijos tampa dar lengvesnės. Tačiau būtina atminti, kad po kelerių metų taip apaugintus statinius bus sunku prižiūrėti: prireikus paremontuoti ar perdažyti, praktiškai neįmanoma prieiti per tankiai sužėlusius augalus. Tad jeigu vis tik jų labai norisi, statiniui geriau naudoti atsparesnę medieną, pavyzdžiui, ąžuolo, maumedžio, kėnio ar pušies. Jų kamieno šerdyje susikaupia rauginių medžiagų, sakų – tokią medieną specialistai vadina “prisirpusia” arba branduoline, jos nereikia papildomai apdoroti antiseptikais.

Šiuolaikinėms pavėsinėms naudojamos labai įvairios medžiagos: aliuminis, plastikas, mediena, akmuo, kaltinis metalas. Prieš pasirenkant vieną iš jų, pirmiausia būtina įsivaizduoti, kaip toks statinys atrodys sodyboje. Teisingą sprendimą turi padiktuoti gyvenamasis namas (tiksliau – medžiagos), prie kurio reikia derinti kitus statinius.

Aliuminis – ekologiškai švari, lengva, tvirta, atspari korozijai, nesunkiai prižiūrima ir ilgai tarnaujanti medžiaga. Iš aliuminio profilių galima suręsti tiek klasikinės, tiek ir nestandartinių formų pavėsines. Aliuminio konstrukcijos pasižymi griežtomis linijomis ir lengvumu. Didžiausias šios medžiagos privalumas – surenkamos konstrukcijos, kurias gali bet kada demontuoti. Tačiau yra ir minusų: per karščius aliumininis paviršius smarkiai įkaista, o per šalčius – atvėsta.

Pavėsinės iš plastiko – patikimos, ilgaamžės, lengvai montuojamos, galima pasirinkti įvairių formų bei spalvų. Plastiko fizinės savybės įspūdingos: jis nesiraito, nebijo šalčių, drėgmės, ugnies, tai sunkiai užsideganti ir degimo nepalaikanti medžiaga. Be to, niekuomet nekils dažymo problemų. Tačiau pagal tvirtumą PVC-profilis gerokai nusileidžia aliuminiui, todėl plastiko rėmai gaunasi kur kas platesni, o pati pavėsinė atrodo gana gremėzdiška.

Medinės pavėsinės puikiai dera bet kokiame landšafte ir suteikia šiai medžiagai būdingą jaukumo atmosferą. Dažniausiai naudojama pušies, eglės ar maumedžio mediena, pasižyminti tvirtumu, atsparumu puvimui. Tačiau būtina atminti, kad medieną labai veikia drėgmė, temperatūrų svyravimai, ilgainiui atsiranda įtrūkimų, įsimeta grybas. Išvengti šių neigiamų padarinių padeda specialūs tirpalai-antiseptikai, be to, įvairius medienos defektus nesunku paslėpti po dažų sluoksniu.

metalo pagamintos pavėsinės atrodo itin efektingai. Kadangi tai dažniausiai būna vienetiniai, individualūs užsakymai, jie išsiskiria savo originalumu. Meninės kalvystės dirbiniai sodybai suteikia ypatingą atmosferą. Tačiau, kaip sakoma, ir ant saulės yra dėmių – toks grožis labai brangiai kainuoja.

Pavėsinėms geriau naudoti išardomas konstrukcijas. Patartina rinktis pagamintas iš specialių medžiagų, kurios atsparios drėgmei, šalčiui, nebijo korozijos ir puvimo. Be to, tokiam statiniui nebūtinas fundamentas: jis greitai surenkamas, pastatomas, o prireikus išardomas ir lengvai transportuojamas. Kartu netenka sukti galvos ir dėl baldų: šiuo atveju puikiai tiks plastikiniai stalai ir kėdės (beje, taip pat sulankstomi).

J.G., žurnalas "Meisteris"
2006-08-07, Nr. 8 (214)
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio