Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Rąstų namas primena gimtinę

2007.11.06  
Kodėl Kanados lietuvis panoro pasistatyti rąstų namą, nors Lietuvoje nėra buvęs ir tokių namų nematęs? Ir kodėl jam prireikė senovę primenančio būsto? Juk pasistatyti rąstų namą ne tik sunkiau, bet ir daug brangiau. Maža to, tokie čia net nestatomi.

Kanadietis 42 metų inžinierius Edvardas Macijauskas pernai "susibudavojo" pušinių rąstų trobą beveik pačiame kurorte Wasaga Beach. Miestelis - kaip mūsų Palanga, kanadiečiai čia ilsisi vasarą ir žiemą. Mat netoli esančiuose Mėlynuosiuose kalnuose yra kur slidinėti.

Senoviškai, be vinių pastatytas rąstų namas traukia kanadiečių žvilgsnius. Daugelis atvažiuoja kaip į muziejų pasižiūrėti senovę primenančios trobos. Kai kas taip susižavi pušinių rąstų statiniu, kad ketina sekti lietuvio pavyzdžiu.

"Pasistačiau tvirtą namą, kad galėčiau jame gyventi, kai išeisiu į pensiją. Man patinka gamtos ramybė ir tyla. Šis kampelis - kaip kontrastas triukšmingam Torontui", - sako Kanados lietuvis. Kol kas Edvardas neturi šeimos, bet neabejoja, kad jo išrinktajai patiktų čia gyventi.

Kanadietis paveldėjo iš senelių lietuviams būdingą praktiškumo bruožą. Edvardas to neslepia ir net tuo didžiuojasi. Vyro nuomone, namus reikia statyti tokius, kad juose būtų patogu gyventi visais metų laikais.

"Iš tėvo, beje, jo jau nėra tarp mūsų, esu girdėjęs, jog pušiniai rąstai turi retą savybę: vasarą nepraleidžia karščio, o žiemą - šalčio. Todėl savo namą tokį ir stačiau. Kurorte Wasaga Beach vasaros labai karštos, tačiau man nereikėjo net kondicionieriaus jungti - viduje buvo gana vėsu", - pasakoja torontietis.

Tiesa, kol kas naujakurys neturėjo progos įvertinti namo pranašumų žiemą. Tik šią vasarą su draugais atšventė įkurtuves. Svečių buvo beveik šimtas, bet visiems užteko vietos pasilinksminti.

Ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Edvardas gal būtų ir nepasistatęs rąstų trobos, jei nebūtų sudegęs šioje vietoje stovėjęs jo senelių vasarnamis. "Nelaimė nutiko labai netikėtai. Buvo ruduo, užkūriau židinį. Su mama ramiai šnekučiavomės, kai atbėgo išsigandę kaimynai pranešti, kad dega mūsų namo stogas. Vos spėjome išnešti gerus baldus ir daiktus", - prisimena kanadietis.

Edvardas dar studijų metais svajojo turėti medinį namą. Draugai tik juokėsi ir nesuprato, kam jam reikia senovinės trobos. Lietuvis norėjo gyventi ekologiškame name, į kurį užėjus kvepėtų medžiu.

"Natūrali mediena turi daugiau pranašumų: suteikia šilumos ir jaukumo. Klysta tie, kurie mano, kad iš rąstų galima pasistatyti tik kaimo aplinkai tinkantį būstą. Šiuolaikiška apdaila ir interjeras gali sukurti jaukų pasakų namelį net dideliame mieste", - įsitikinęs Kanados lietuvis.

Prieš statydamas rąstų namą jis peržiūrėjo daugybę architektūros leidinių. Architektu netapo, bet pritaikė studijų metais įgytas žinias ir pats parengė projektą. Pasak Edvardo, statybos bendrovė, kuri pagal jo projektą statė namą, netrukus gavo kitą panašų užsakymą. Pašnekovas juokavo, kad nuo to Kanadoje prasidėjo medinių statinių era.

"Tikiuosi, po metų statybininkų brokas neišlįs. Kol vyko darbai, stebėjau, ką daro meistrai, o kai kada ir pats aiškinau, kaip reikia senoviškai, be vinių statyti namą. Patirties įgijau dar jaunystėje, prieš daugelį metų, kai tėvas šalia vasarnamio statė kadaginių rąstų klėtelę", - aiškina Edvardas.

Medinis namas sėda, ir tai didžiausia problema. Ar žinojo šią medžio savybę dideliame mieste užaugęs lietuvis? "O kaipgi, - lyg stebėdamasis sako Edvardas. - Matote, tokiam sėdimui yra numatyta vieta." Tai sakydamas metė žvilgsnį į verandą, kad atkreiptume dėmesį į medines karkasines sijas, kurios vos rėmėsi į grindis.

"Medis - gyvas organizmas: jis kvėpuoja, sugeria drėgmę, vėliau ją išskiria, traukiasi, plečiasi. Dažyti ar kitaip dailinti rąstų nepatariama. Taip ir padariau - nėra jokios apdailos. Viskas natūralu ir paprasta", - priduria šeimininkas.

Tiems, kurie teiraujasi, ar toks namas nėra prabanga, E.Macijauskas turi aiškų atsakymą: "Pinigai niekada neprilygs žmogaus sveikatai ir kitiems svarbiems gyvenimo dalykams. Tačiau daugelis tai užmiršta."

Kol kas būstas nebaigtas rengti, bet Edvardui netrūksta nei fantazijos, nei noro pačiam darbuotis. Dar nesutvarkyta aplinka: žada iš akmenų išgrįsti keliuką prie namų, akmeninius laiptus - jie bus amžini. Prie trobos šeimininkas pastatys kuklų kryžių artimiesiems, kurių jau nebėra. Ant jo išraižyta tautinė simbolika primins tolimą gimtinę.

Nijolė Storyk, specialiai "Namų pasauliui" iš Toronto
2007-11-06
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio