Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Ištikimas draugas virtuvėje

2007.08.06  
Renkantis šaldytuvą reikia įvertinti ir technines galimybes, ir kokioje aplinkoje jis stovės.

Nusipirkti kokybišką ir prie namų stiliaus derantį šaldytuvą nelengva. Buitinės technikos salonuose jų pasirinkimas – didžiulis. Nuo stacionarių iki montuojamų į virtuvės baldus. Su šaldymo kamera arba šaldikliu viršuje, apačioje arba išvis be jo. Su vieneriomis arba dvejomis durimis.

Jei pageidaujama įmantresnio šaldymo įrenginio, prekybininkai gali pasiūlyti šaldytuvą su įmontuotu televizoriumi, turintį „elektronines smegenis“ arba valdomą internetu. O gal reikalingas šaldytuvas su automatine atitirpinimo sistema arba antibakterine danga? Kaip išsirinkti tyliai veikiantį gaminį?

Didelio pirkti nepataria

Prekybos tinklo „Elektromarkt“ Buitinės technikos departamento vadovas Tomas Svilas perkant šaldytuvą pirmiausia pataria išmatuoti virtuvėje jam numatytą plotą, įsitikinti ar čia jis tilps. Taip pat apsispręsti, ar norima didelio, ar mažo šaldytuvo.

Jei šeimininkai mėgsta kaupti maisto atsargas, gaminti, geriau rinktis didesnį su šaldikliu šaldytuvą, kuriame tilptų daug šviežių ir šaldytų maisto produktų. Jei šaldytuvas reikalingas sodo name, nedideliame bute ar bendrabučio kambaryje, vertėtų pagalvoti apie nedidelius stalo aukščio ar dar mažesnius.

Paprastai šaldytuvų talpa svyruoja nuo keliasdešimt iki kelių šimtų litrų.

Patartina apsispręsti ir dėl to, kokią funkciją jis atliks, – bus prabangos prekė, interjero elementas ar tiesiog maisto šaldymo įrenginys. Pirmuoju atveju, galima įsigyti meno kūrinius primenančių šaldytuvų su Swarovski kristalais, margintų piešiniais.

Prekybos tinklo „Ogmina“ Mažmeninės prekybos buitine technika skyriaus vadovas Robertas Rankelė priminė, kad būtina atkreipti dėmesį į šaldytuvo matmenis. Jei gaminys didelis, platus, dvejų durų, jį gali būti sudėtinga transportuoti, įnešti į norimą patalpą per duris. Taip pat svarbu palikti tarpus tarp šaldytuvo sienelių ir greta stovinčių daiktų – šoninę sienelę turėtų skirti bent 1 cm, galinę – kelių, o viršutinę – ne mažiau kaip 20 cm plyšys.

Daugiau lentynų – geriau

Į ką vertėtų atkreipti dėmesį, atidarius šaldytuvo dureles?

„Ogminos“ atstovas R.Rankelė siūlo atidžiai apžiūrėti, kaip išdėstytos lentynos, ar jų aukštį galima keisti. Taip pat iš ko jos pagamintos – grūdinto, paprasto stiklo ar iš grotelių? Patvariausios – grūdinto stiklo. Svarbu ir tai, ar lentynos turi specialius apvadus, kurie šioms neleidžia glaustis prie šąlančios sienelės.

Jei perkamas šaldytuvas su šaldikliu, reikėtų atkreipti dėmesį ir kaip šaldiklyje išdėstytos lentynos, kiek yra stalčių, atskirų skyrių, ar juos galima išimti.

Kad šaldytuve pavyktų išvengti netvarkos, geriausia rinktis gaminį su specialiais dėklais sviestui, kiaušiniams, laikikliais buteliams, skyriais daržovėms. Kuo daugiau lentynų, stalčių, specialių kišenių – tuo geriau.

Vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, per kiek laiko pakinta temperatūra šaldytuvui sugedus, – kiek laiko maisto produktai bus šalti dingus elektrai arba sugedus šaldytuvui.

Prekybos tinklo „Topo centras“ buitinės technikos produktų grupės vadovės Gretos Kornikaitės teigimu, šis laikas priklauso nuo šaldytuvo modelio, gamintojo ir įdiegtos technologijos. Tačiau paprastai šaltis laikosi nuo 12 iki 24 val.

„Elektromarkt“ atstovas T.Svilas įsitikinęs, jog geriau rinktis šaldytuvą, kuris per 24 val. pajėgus atšaldyti kuo didesnį kiekį produktų – ne mažiau nei 10 kg.

Ištirpdo ledą

Ypač geras pasirinkimas – šaldytuvas su automatine atitirpinimo sistema „Frost Free“. „Topo centro“ atstovės G.Kornilaitės teigimu, ši sistema sukurta taip, jog susikaupus ledui šaldytuvas neišsijungdamas jį savaime atitirpina.

Kai kuriuose šaldytuvuose įdiegta ir naujovė – „No Frost“ sistema. „Dėl šios technologijos maistas gali būti saugomas bet kurioje šaldytuvo vietoje, o vaisiai ir daržovės ilgiau išlieka švieži. Šaldiklyje maisto pakuotės nesukimba, nesusidaro ledas, nesidaugina bakterijos“, – pasakojo G.Kornikaitė.

Jos teigimu, „Frost Free“ arba „No Frost“ sistemos montuojamos ant galinės sienelės, kur kondensuojasi drėgmė. „Šaldytuvas kuriam laikui automatiškai išsijungia, sienelė atitirpsta ir vanduo nuvarva žemyn, po to susikaupia inde po kondensatoriumi ir iš ten išgaruoja arba nuteka į padėklą po šaldytuvu“, – sako G.Kornikaitė.

Jei šaldytuve įdiegta savaiminio atitirpinimo sistema, o šaldiklyje – mechaninė, tuomet šaldiklį porą kartų per metus reikia atitirpinti patiems. Jei visame šaldytuve veikia automatinė sistema, šaldiklis arba kamera neapledėja.

Kai kurie gamintojai šaldytuvų vidų padengia antibakterine danga. „Topo centro“ specialistės teigimu, tokių šaldytuvų vidus dengtas sidabro jonais, kurie saugo nuo bakterijų, mikroorganizmų dauginimosi, pelėjimo. Taip sukuriama saugi aplinka, nes dėl natūralaus antibakterinio poveikio sidabro danga maksimaliai apsaugo maistą.

„Elektromarkt“ atstovas T.Svilas aiškino, kad jei šaldytuve prasidėtų puvimo procesas, sidabro jonai neleistų kenksmingoms dalelėms kauptis ant šaldytuvo sienelių.

T.Svilo teigimu, Lietuvoje jau pasirodė nauji gamintojų „Sharp“ šaldytuvai su „Plasmacluster“ sistema. Veikiant šiai sistemai, šaldytuvo iš viduje esančio oro gaudomos sugedusios maisto dalelės, o organiniai junginiai, greitinantys maisto senėjimą ir gedimą, yra suskaidomi į dar smulkesnes daleles.

Taupo energiją

Norint išsirinkti ekonomišką ir pernelyg daug elektros energijos neeikvojantį šaldytuvą, reikia atkreipti dėmesį į raides, reiškiančias energijos efektyvumą.

„Topo centro“ atstovė G. Kornilaitė primena, kad efektyviausiai energiją taupo A, A+, A++ klasės šaldytuvai. B, C, D klasės – ne tokie ekonomiški, o E ir G – neekonomiškiausi modeliai.

„Ogminos“ atstovas R.Rankelė priminė, jei šaldytuve yra „No Frost“ sistema, šis energijos suvartos daugiau, nei tokios sistemos neturintis šaldytuvas. Paprastai tokiame šaldymo įrenginyje būna įdiegtas ledukų gaminimo įrenginys, kuris irgi papildomai vartoja elektros energiją. Todėl nereikėtų baimintis, jei vienas A klasės šaldytuvas gali suvartoti daugiau energijos už kitą A klasės.

Nereikėtų bijoti įsigyti ir žemesnės klasės šaldytuvą, ypač sodo nameliui, kuriame jis bus retai naudojamas.

Anot „Elektromarkt“ atstovo T.Svilo, skirtingos klasės šaldytuvai suvartoja nevienodai energijos, tačiau tie skirtumai nėra labai dideli.

Kokybiškas šaldytuvas turi dirbti tyliai, neskleisti didelio triukšmo. Vis dėlto, nepaisant šiuolaikinių techninių galimybių, bet kuris šaldytuvas skleidžia bent jau minimalų garsą. Triukšmingumas priklauso nuo patalpos, kurioje stovės šaldytuvas – aidas arba nelygi vieta, ant kurios stovi šaldytuvas, gali padidinti triukšmą.

„Elektromarkt“ atstovas T.Svilas tvirtino, jog jei perkamas šaldytuvas be papildomų įrenginių, jo triukšmingumas neturėtų viršyti 39 decibelų. Jei gaminys turi papildomų įrenginių, pavyzdžiui, „No Frost“ sistemą, geriau rinktis ne didesnį kaip 41 decibelo triukšmą skleidžiantį pirkinį.

„Vis dėlto siūlyčiau pirkti tokį šaldymo įrenginį, kuris patinka, dera prie interjero. Mažiau reikia galvoti apie skaičius, technines charakteristikas, pernelyg ilgai tyrinėti kainas. Jei manote, kad patinkantis šaldytuvas gali tapti draugu virtuvėje, pirkite jį“, – teigė T.Svilas.

Lina Bušinskaitė, "Kauno diena"
2007-08-06, Nr. 177
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio