Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
"Kaip apšiltinti seną medinį statinį?"

2007.06.18  
Įsigijusieji sodybą su senais statiniais, vieni juos nugriauna, kiti imasi kapitalinio remonto. Neretai seni mediniai namai būna kiaurai perpučiami vėjų, reikia šiltinti ne tik sienas, bet ir lubas, grindis. Apie apšiltinimo būdus pasakoja inžinierius Vaclovas Kryževičius,

Griauti ar rekonstruoti? Jeigu turėčiau seną medinį namą, aš asmeniškai net ir labai prastos būklės sienų negriaučiau. Kodėl? Pirmiausia todėl, kad tokių namų sienojai būna jau susigulėję, nereikia laukti, kaip kad statant naują medinį namą, trejus metus, kol jie susigulės. Antra, sename name ir aura gera, ypač jeigu jis yra tėvų, senelių ar net prosenelių.

Kokias medžiagas naudoti? Šiuolaikinių medžiagų gausa bei pasiūla suteikia galimybių net ir seniausią namą renovuoti taip, kad jis būtų šiltas, jaukus, bet kartu ir modernus, patogus gyvenimui, poilsiui. Tarp medžiagų įvairovės sunku išsirinkti tokias, kurios labiau tinka vienam ar kitam darbui atlikti.

Prieš pradedant remontą pirmiausia svarstome, kaip namą renovuosime, kokia bus sienų apdaila, stogas, langai ir t. t. Nuo to priklauso pastato remonto kaina, konstrukcijos ir kt. Tačiau bet kokiu atveju, nepriklausomai nuo sienų apdailos ar stogo dangos, namui apšiltinti patarčiau naudoti ekovatą. Vaizdžiai lyginant ją su medžiu – tai kaip brolis ir sesuo vienos šeimos vaikai.

Šios šiltinimo medžiagos pagrindą sudaro medžio plaušas, impregnuotas chemiškai nelakiomis druskomis, kurios ekovatą bei tiesioginį kontaktą su ja turinčias medines pastato konstrukcijas apsaugo nuo puvinio, grybelio, medienos kenkėjų. Tarp termoizoliacinių medžiagų ekovata laikoma viena iš ekologiškesnių, ji nedega, tik rusena ir tuo pačiu neduoda atvira liepsna degti medinėms pastato konstrukcijoms, kurias gaubia. Be to, ši šiltinimo medžiaga pasižymi gera garso izoliacija. Dėl universalių panaudojimo būdų ekovatą mėgsta ir vertina statybininkai, su ja patogu, lengva dirbti, o gyventojai džiaugiasi šiltais namais.

Apšiltinimo būdai. Apšiltinti statinius ekovata galima keturiais būdais. Su technologiniais įrenginiais naudojamas sausas – oro tarpams sienose, grindyse, pastogėse užpildyti, perdenginių ir lubų apšiltinimui. Drėgnas – vertikalių pastato sienų į paruoštą karkasą ekovatos instaliavimas. Klijinis būdas naudojamas metaliniams, gelžbetoniniams bei kitokiems lubiniams paviršiams apšiltinti iš apačios. Ketvirtas būdas – kai namo savininkas apšiltinimo ekovata darbus atlieka pats. Tačiau pačiam patarčiau apšiltinimą daryti tik ant horizontalių paviršių: lubų, grindų.

Jeigu namas yra apmūrijamas, tada sieną reikėtų išmūryti iki viršaus paliekant oro tarpą, priklausomai kokią norite gauti sienos šiluminę varžą (5 cm storio ekovatos varža yra 1,32), po to oro tarpas užpildomas naudojant specialią įrangą. Kai oro tarpai sienose, pastogėse ar grindyse užpildomi įrenginių pagalba, naujai pastatytame ar senesniame name ekovata tarpus ir plyšius užpildo visiškai, o sukibdama su sienų ar stogo konstrukcijomis ji nesusiguli net per daugelį metų. Tai patvirtina ir užsienyje atlikti mokslininkų tyrimai namų, kurie apšiltinti net prieš šešiasdešimt metų.

Kai namas apkalamas medinėmis ar plastikinėmis lentelėmis, daromas karkasas iš medinių tašų ar metalinio profilio, o tarpai tarp tašų turi būti ne daugiau kaip 60 cm, kurie užpildomi ekovata (drėgnu būdu) ir nulyginama pagal tašų aukštį, vėliau kalamos lentelės. Naudojant ekovatą nebūtinos nei garą izoliuojančios plėvelės, kurios neleidžia medžiui kvėpuoti ir šutina medieną, nei difuzinė plėvelė, nereikia daryti ventiliuojamo tarpo, vadinasi, nereikia įrenginėti papildomo karkaso. Visa tai gerokai paspartina statybą, sumažina išlaidas, bet, svarbiausia, namo patalpose vyrauja sveikas mikroklimatas. Jeigu planuojate namą apdailinti iš vidaus ir lauko, patarčiau apšiltinimą daryti iš abiejų pusių, kad po apdaila neliktų tuštumų.

Ekovata ar mineralinė vata? Šiltinant grindis mineraline vata ir laikantis konstruktyvinių reikalavimų, tektų betonuoti pagrindą. Po to dedant mineralinę ar akmens vatą, reikėtų pakloti garą izoliuojančią plėvelę, kad nepakliūtų drėgmė iš grunto, be to, medį impregnuoti antiseptiku. Grindų šiltinimo rėmui gulekšniai dedami kas 40 cm, o mineralinės vatos standartinis plotis yra 55 cm. Norint pjaustyti – netenkama dalies medžiagos. Kai norima iš gabaliukų sudėlioti mineralinę vatą tarp lagių, prarandamos ir šiluminės savybės. Grindis būtina išlyginti, tad kai kur jos pastorėja ir dedant antrą sluoksnį vatą tektų suspausti, todėl ji praras šilumines savybes. Kai kuriose vietose tarp lagių ir pagrindo atsiranda tarpai, į kuriuos sukišti mineralinę ar akmens vatą labai sunku. Paprastai namas būna apie 60-80 kv. m ploto, tad apšiltinant grindis tokiu būdu darbai gerokai užtruktų.

Kitas paprastas ir efektyvus būdas – šiltinti biria ekovata. Imame maišą ekovatos, išberiame tarp gulekšnių ir išlyginame iki jų aukščio. Ant grąžto uždedame „gyvatuką“ ar kitą „sparnuotį“ ir šiek tiek sumaišome: granulės išsiplaka, plaušas susiriša. Ekovata papūra, sukyla, gaunama kita struktūra, tuo pačiu ji užpildo tarpelius tarp lagių, nelieka jokių plyšių. Dirbant su ekovata užtrunkame apie 1 val. Nereikia nei antiseptikų gulekšniams, nei garą izoliuojančios plėvelės.

Klijinis būdas naudojamas renovuojant senus pastatus, kai yra įvairių plyšių, labai daug nelygumų. Jie ekovata užpildomi pilnumoje. Antras šio būdo privalumas – ekovata turi antiseptikų. Iš seno namo dingsta kinivarpos, sunaikinamas grybelis, apsaugoma nuo puvimo. Šis šlapias būdas gali būti naudojamas ir naujai statomuose karkasiniuose namuose. Senų namų sienas galima apšiltinti ir putų polistirolu, tačiau tai sudėtinga apšiltinant medines konstrukcijas, kadangi mediena turi kvėpuoti. Naudojant mineralines ar akmens vatas, negalėtume išlyginti visų plyšių, o garą izoliuojanti plėvelė neleistų pastatui kvėpuoti, jis šustų. Kaip jau minėjau, ekovata yra medžio plaušas, todėl ši medžiaga gimininga medienai.

Aušra Tubienė, žurnalas "Meisteris"
2007-06-10, Nr. 6 (224)
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (2)

Jolanta, 2008.10.08 (16:33)

labai geras straipsnis:)kai tokia gausa medziagu tokie straipsniai tiesiog kaip gurksnis vandens:)jau buvau nusprendusi siltinti putu polistirolu,gerai kad prisedau paskaitineti:)pakeiciau planus radikaliai.kaip aldona sako mano medinukui atrodo bus sveikiau jei mes ji apsiltinsim ekovata:))

Aldona, 2008.01.15 (08:56)

Sveiki, gal žinote, kas atlieka medinių namų apšiltinimo ekovata darbus? Parekomenduokite. Mano senam medinukui, kaip supratau, tai pats sveikiausias apšiltinimo būdas.Straipsnis naudingas. Galėtumėte plėtoti efektyvias, nebrangias,ekologiškas temas.Dar mane domintų saulės kolektorių įrangimas kaime ant medinuko. Kiek kainuoja apšiltinti 100 kv. m. 4 žmonių šeimai gyvenimas kaime?

Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio