Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Gyvenimas stiklo namuose

2007.10.15  
Dar prieš penkerius metus baldai, pagaminti vien iš stiklo, būtų atrodę kaip romano apie tolimą ateitį iliustracija. Tačiau šiandien jie interjere jau įprasti.

Veidrodinės sienos bei lubos, subtilūs žurnalų staliukai ir biurai, trapūs baro prekystaliai ir solidūs virtuviniai stalviršiai, kambarių durys ir vidaus pertvaros, perregimos spintos ir komodos, skaidrios lentynos, etažerės bei kėdės jau tapo dizaino dalimi. Beje, daugelis dar ir dabar nejaučia ypatingo pasitikėjimo stiklu, o jų argumentai daugiau nei įtikinami. Ką ir kalbėti - stiklas kaip ir anksčiau, taip ir dabar dūžta. Jo šukės gali kelti pavojų gyvybei. Kita vertus, stiklas - kieta šalta tarsi bedvasė medžiaga.

Apskritai dizaineriai ir nesiūlo viso buto apstatyti stikliniais baldais - miegoti stiklo lovoje ar ilsėtis stiklo krėsle. Ši lakoniška medžiaga kur kas tinkamesnė naudojama stelažams, barų stalviršiams, stalams - kitaip sakant, tiems baldams, kurie skirti daiktams, o ne pačiam žmogui laikyti.

MITAS APIE NEPATVARUMĄ

Šiuolaikiniams baldams naudojamas grūdintas stiklas, kuris 5-6 kartus atsparesnis nei paprastas. Ant tokio stalviršio gali ramiausiai užsilipti ir net pašokinėti suaugęs žmogus. Pagal standartinį testą, grūdintas keturių milimetrų storio stiklas išlaiko keturiasdešimt penkių kilogramų maišo su švino šratais, metamo iš 1,2 m aukščio, smūgį. O baldų paviršiai daromi iš dar storesnio pluošto - nuo aštuonių iki dvidešimties centimetrų. Tiesa, kuo stiklas storesnis, tuo gaminio kaina didesnė. Ir net jei toks stiklas sudužtų, nepabirtų nė šukelės - jos liktų ant jungiamojo tarpsluoksnio arba apsauginės plėvelės, kuri - būtina kiekvieno stiklinio baldo sudedamoji dalis.

Šiuolaikinės darbo su stiklu technologijos (klijavimas, lydymas) ir net specialus briaunų bei paviršių apdorojimas leidžia iš jo pagaminti bet kokį daiktą. Tradiciškai stiklas laikomas high-tech stiliaus atributu, bet dizaineriai išmoko taip su juo eksperimentuoti, kad šiuolaikiniai stikliniai daiktai veikiau primena baroko, rokoko ar moderno epochos interjero detales.

Daug kas priklauso ir nuo variantų, kaip apdorojamas stiklo paviršius - jis gali likti perregimas ar tapti matinis, įgauti dulkėtumo efektą ar sudėtingą vitražinį raštą. Labai madingas tapo vadinamųjų crash technologijų naudojimas - jomis sukuriamas daužto, įtrūkusio stiklo efektas.

PERREGIMAS IR PATIKIMAS

Stiklas - gana patikima medžiaga, o dabartinės technologijos leidžia jį panaudoti plačiai. Jau išmokta gaminti stiklo baldus be jokių tvirtinamųjų elementų. Klijuojami paviršiai daromi idealiai lygūs, padedami ant specialių polimerinių klijų ir privirinami vienas prie kito specialiu ultravioletiniu spinduliavimu. Stelažai ir stalviršiai, pagaminti pagal tokią technologiją, daro absoliučiai nerealių, nežemiškų daiktų įspūdį. Tokiems baldams pirmenybę teikia nedidelių butų savininkai - stiklas nėra gremėzdiškas, vadinasi, leidžia erdvei kvėpuoti. Stiklo lentynos irgi idealiai tinka dekoratyvinių daiktų kolekcijoms demonstruoti ar knygoms sudėti - jos laidžios šviesai ir atspindi sustatytus daiktus.

Darbo kabinetuose perregimi stiklo baldai turi ne tiek estetinę, kiek utilitarinę paskirtį. Tik įsivaizduokite visus biuro reikmenis, tvarkingai sudėtus į stalčius ir kartu visada matomus. Tą patį galima pasakyti apie stiklines vonios lentynėles - nė viena, net menkiausia, sagelė neprasprūs pro jūsų akis. Tačiau reikia atsiminti, kad stiklo baldų charakteris gana griežtas - jie neatleidžia netvarkos, krūvomis suverstų daiktų ir dulkių. Jei neturite įpročio nors retkarčiais susitvarkyti iš pagrindų, stiklo baldų geriau atsisakyti.

SKAIDRUS ŽVILGESYS

Stiklą galima puikiai derinti su visomis baldams gaminti naudojamomis medžiagomis.

Visiškai stikliniai baldai kol kas reti, dažniau sutinkami kombinuoti. Perregimi stalviršiai puikiai dera su kaltiniais ir pintiniais pagrindais, keistai lenktomis ar raižytomis medinėmis kojelėmis. Kai kuriais atvejais stiklas derinamas su oda, poliruotu aliuminiu ir paauksuota bronza, iš metalo lietomis dramblių, liūtų figūrėlėmis.

Pabaigai - pora paprastų, tačiau svarbių patarimų tiems, kurie nuspręs įsigyti stiklinius baldus. Prieš pirkdami stelažą ar stalą patikrinkite, kad ant paviršiaus nebūtų nė vieno nelygumo, įtrūkio ar įraižos, o viduje - oro burbuliukų ar kitokių neaiškių substancijų liekanų. Tai požymis, kad stiklas tarnaus neilgai. Be to, įsitikinkite, ar gerai įtvirtinti stikliniai baldo elementai, ar tose vietose, kur jie jungiasi vienas su kitu ar metalu, yra guminiai arba plastikiniai sandarikliai.

Eglė Lipskienė, "Panevėžio balsas"
2007-10-15
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio