Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Kad nereikėtų dažnai keisti

2007.05.10  
Pagal formą stogų dangos būna surenkamos, lakštinės, ruloninės, membraninės bei mastikinės, o priklausomai nuo sudėties, skirstomos į organines, mineralines bei metalines.

Organinės dangos – tai nendrės, šiaudai bei šiuolaikinės bituminės, bituminės-polimerinės ir polimerinės medžiagos. Be specialaus apdorojimo, jos gali pūti, užsidegti. Tokių dangų tarnavimo laikas nuo 5-7 iki 45-50 m.

Tarp mineralinių stoginių medžiagų žinomos tradicinės skalūninės plytelės ir keraminės čerpės, šiuolaikinis šiferis bei cemento-smėlio čerpės. Šios dangos atsparios puvimui, o suyra dažniausiai dėl užšalimo ir atitirpimo poveikio.

Metalinės dangos gaminamos iš geležies ir stoginio plieno, taip pat iš spalvotųjų metalų (vario, aliuminio, titano, cinko). Jų ilgaamžiškumas siekia 30-100 m.

Minkšta danga – tradicinė dangos rūšis. Ją gaminant ant tvirto pagrindo iš abiejų pusių dedamas bituminis, polimerinis-bituminis arba polimerinis mišinys.

Minkštų čerpių pagrindą sudaro stiklo pluoštas, celiuliozinis arba asbestinis kartonas, prisodrintas bitumu ir padengtas mineraliniais trupinėliais. Apatinis paviršius – savaime prisiklijuojantis bituminės gumos sluoksnis. Šią dangą lengva montuoti ant bet kokios konfigūracijos stogų, ji nepralaidi vandeniui, begarsė, atspari korozijai ir puvimui, staigiems temperatūrų pokyčiams, užsidegimui. Tarnavimo laikas – 30-50 m.

Bitumizuoti gofruoti lakštai (eurošiferis, ondulinas, akvalinas, onlainas ir kt.) – dirbtinio šiferio darinys. Lakštai formuojami iš celiuliozinio pluošto, prisodrinami bitumu ir yra beasbesčiai. Ši medžiaga lengvesnė, elastingesnė, atsparesnė temperatūrų svyravimams ir korozijai, gerai izoliuoja garsą, praktiškai nedega ir kainuoja pigiai. Tarnavimo laikas – 30-40 m.

Metalinės čerpės iš esmės yra ne čerpės, o profiliuota danga. Jeigu susidomėsite šia medžiaga, atminkite, kad lietaus ar vėjo poveikyje nuo metalo sklinda ne visuomet malonus ausiai garsas, be to, žiemą metalas nesulaiko šilumos, o per karščius smarkiai įkaista. Privalumai: nedidelis svoris, ilgaamžiškumas ir žema kaina. Statybininkai metalines čerpes vertina dėl montavimo paprastumo.

Stebėtinas varinių lakštų ilgaamžiškumas – pagrindinis privalumas, kuris nebūdingas kitoms dangoms. Varis nepigi medžiaga, tačiau jeigu kainą išdalinsite pagal dangos tarnavimo metus (maždaug 150 m.) ir įvertinsite minimalias priežiūros išlaidas, pamatysite, jog varis kur kas pigesnis net už pačią paprasčiausią geležį.

Aliuminis – gera alternatyva varinei dangai. Tarnauja 70-80 m., atsparus saulės spindulių poveikiui, rūgštiems lietums, atmosferos taršai.

Dangos iš cinko ir titano lydinio taip pat nereikalauja ypatingos priežiūros. Neremontuota tokia danga „ištveria“ ne mažiau kaip 70-80 m. ir yra bemaž du kartus pigesnė nei varis. Tačiau reikia atminti, kad nuo smūgių deformavimosi vietoje atsiranda korozijos židinių, kurie, veikiami žemų temperatūrų, greitai plinta.

Skirtingai nei dirbtinis, natūralus šiferis priskiriamas elitinėms medžiagoms. Skalūninės plytelės yra pati brangiausia stogų danga. Aukštą kainą lemia jų estetiškumas, eksploatacinės savybės, išgavimas, gaminimas ir įrengimas rankiniu būdų. Plokštelės išgaunamos, atskeliant nuo retos kalninės uolienos – molingo skalūno. Ilgainiui jų paviršiniai sluoksniai atsiskiria ir danga savaime atsinaujina. Tarnavimo laikas – iki 150 m.

Keraminės čerpės – senovinė stogų danga. Spalvinės gamos pagrindą sudaro natūralaus molio, iš kurio čerpės ir gaminamos, spalva. Būdinga savybė – polinkis skylinėti, kurį sukelia šaltis ir atšilimas, atsirandantis dėl keramikos gebėjimo įgerti drėgmę. Tačiau kokybiškų čerpių irimo procesas tęsiasi dešimtmečiais. Ši medžiaga lengvai atlaiko tūkstantį užšalimo ir atšilimo ciklų (net atšiauriausiomis sąlygomis tarnauja 50 m.). Aukštos kokybės keraminės čerpės gaminamos Vakarų Europoje, JAV. Jeigu nuspręsite, kad stogui tinkamiausia natūralių čerpių danga, geriau rinkitės pagamintą iš cemento ir smėlio. Lyginant su molio čerpėmis, jos kur kas pigesnės, ilgaamžiškesnės, rečiau suaižėja.


J.G., žurnalas "Meisteris"
2006-10-07, Nr. 10 (216)
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio