Straipsnių paieška

Tekstas Ieškoti >
Pavasaris liepteliu ritasi

2007.06.07  
Tiltelis su ažūriniais kaltiniais turėklais suteiks aplinkai romantikos; nedidelis tvarkingas primins japonišką sodą; akmeninis geriau derės griežto klasikinio stiliaus landšafte. Jeigu tilteliui tenka tik dekoratyvinė funkcija, po juo galima paslėpti žemės paviršiumi paklotas komunikacijas arba panaudoti kaip „perkėlą" per sausą, iš smėlio ar akmenukų suformuotą „upelį".

Jeigu upelio krantai aukšti ir statūs, galima statyti tiesius arba kabančius tiltelius ant metalinių lynų. Ant žemų krantų dažniausiai statomi arkiniai tilteliai arba lieptai, kad po apačia galėtų praplaukti valtis. Tokiems tinkamiausia medžiaga – gelžbetonis. Natūralioje aplinkoje patrauklūs ir mediniai tilteliai, tačiau jie ne ilgaamžiai. Sekliame vandenyje gražiai atrodo iš įvairių akmens ar betono plokščių formų padarytos perėjos. Čia galima panaudoti ir lauko akmenis, medines kaladėles ar skydelius.

Patvaresnis lieptas įrengiamas iš vieno, dviejų, kartais ir trijų storesnių lentų ar rąstų. Geriau – su turėklais (vienoje ar abiejose pusėse). Turėklų statramsčių apatiniai galai įkalami į gruntą, iš šono prikalami prie liepto, kad tvirčiau laikytųsi ir neleistų jam įsilinguoti. Ant statramsčių viršaus metro aukštyje prikalamos turėklų kartelės.

Sudėtingesni yra kabantieji tilteliai. Jiems naudojamos dvi poros lynų, įtempti tarp metalinių ar gelžbetoninių stulpų, kurie įkasami ar įbetonuojami priešinguose krantuose. Ant apatinės lynų poros, sujungtos skersinais, kalamos lentos. Viršutinė pora, sujungta vertikaliai su apatine, atlieka turėklų funkciją ir prilaiko tiltelį. Galima pastatyti gelžbetoninį tiltelį ir iškloti tomis pačiomis medžiagomis kaip link jo vedantis takelis, pavyzdžiui, betoninėmis trinkelėmis, akmens plokštėmis ar dekoratyvine skalda. Toks takas atrodys vientisas, tarsi netyčia peršokęs kelyje pasitaikiusį upelį.

Medinio tiltelio atskirus elementus galima sutvirtinti stipria, stora virve. Ją reikia vynioti itin kruopščiai, vija prie vijos, kadangi nuo to priklausys ne tik viso įrenginio tvirtumas, bet ir estetinis vaizdas. Geriau naudoti puvimui atsparias sintetines virves, kurias ir nudažyti nesunku. Natūralaus pluošto virvę būtina prisodrinti nuo puvimo apsaugančiomis priemonėmis (tiks medienai naudojami tirpalai).

Daugiau patarimų, kaip įrengti tiltus, lieptus, perėjas bei terasas šalia vandens telkinių, rasite „Meisterio“ knygynėlyje išleistoje Romualdo Misiaus knygelėje „Maži vandens stebuklai sodyboje“.

Parengė J.G., žurnalas „Meisteris
2007m. balandis Nr. 4
Įvertinkite straipsnį:
Komentarai: (0)
Jūsų komentaras:

Vardas:

 

Projektai Architektai Straipsniai Pagalba Kontaktai

© 2007-2015 Namų planai Privatumas Reklama Mantra radio